Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Nebýt sám sobě kánonem / Nad filmem Good Old Czechs

kamera-pero / Tomáš Bojar / 14. 10. 2022

Když začínám pracovat na novém filmu, zmocní se mě vždy pocit, že jsem znovu na úplném začátku. Že nic dohromady neumím, a že teprve musím na vše přijít. Když už ale postoupím o něco dále, pomalu zjišťuji, že snad přece jen na cosi dřívějšího navazuji a cosi zužitkovávám. Často si pak v těch chvílích vzpomenu na slova ze Zápisníků Alberta Camuse, že „zkušenosti nás neudělají moudřejšími, jen zkušenějšími“. To samo o sobě samozřejmě není úplně málo. Zkušenost – zejména tedy zkušenost vlastních chyb a selhání – je nenahraditelná jak v životě, tak v tvorbě. Ale jsou také chvíle, kdy nás může brzdit, možná dokonce přímo znevolňovat. Každému tvůrci takto třeba hrozí, že ve své autorské zkušenosti najde falešnou jistotu. A že se pak – slovy malíře Vladimíra Kokolii – stane „sám sobě kánonem“.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #143

Článek vyšel v časopise Cinepur #143, říjen 2022.

V tomto čísle mimo jiné najdete... První tomboy českého filmu / Ivana v útoku (Lukáš Skupa, flashback) • Realismus, alegorie, romantismus / Íránský film ve stínu hrdelního práva (Andrej Chovanec, téma) • Nesvoboda a víra / Ženské hlasy z Blízkého východu (Siarhei Samusevich, téma) • Trine Dyrholm / Severská hvězda nejen temných příběhů (Miroslava Papežová, portrét) • Robotický gambit / Into the Breach (Ondřej Trhoň, videohra) • Rozhovor s režisérem Jimem Sheridanem / Nejsme nastaveni na pixely, ale na obrazy (Pavel Bednařík, rozhovor) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023DALŠÍ Z RUBRIKY kamera-pero

Spojení emocí / Rozhovor s Alejandrem Loayzou Grisim

Deníkový zápisek / Adéla Komrzý

Kde uvidíme covidí debuty?


DALŠÍ Z RUBRIKY

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić

Kvíření po česku / Queer motivy ve službách „normálnosti“

Třeseme se Standou Pekárkem / Volha jako konvenční prestižní televize

Nekonečně mnoho tváří Cate Blanchett

Terapie strachem / Satiry Rubena Östlunda


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)