Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

V Cannes budou soutěžit Cronenberg, Östlund nebo Denis

novinka / festival / Redakce / 14. 4. 2022

Snímek Z francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse zahájí 17. května 75. ročník festivalu v Cannes. V hlavní soutěži, kterou dnes odtajnili pořadatelé festivalu, se objeví například nový film kanadského režiséra Davida Cronenberga Crimes of the Future, americké režisérky Kelly Reichardt Showing Up nebo Broker japonského autora Hirokazu Kore-edy, držitele Zlaté palmy z Cannes za rok 2018 za snímek Zloději. Jeho soupeřem z Asie bude jihokorejský autor Park Chan-wook, který se vrací do soutěže s thrillerem Decision to Leave o detektivovi, jenž se zamiluje do záhadné vdovy, která je hlavní podezřelou vyšetřování vraždy. Chan-wook už má Velkou cenu z Cannes za krvavého Oldboye.

Kore-eda není jediným držitelem Zlaté palmy, který se vrací do hlavní canneské soutěže. Vybrán byl i snímek švédského režiséra Rubena Östlunda. Po vítězném Čtverci bude usilovat o nejvyšší cenu sociální satirou Triangl of Sadness (Trojúhelník smutku). Dokonce dvě Zlaté palmy má na svém kontě belgické režisérské duo Jean-Pierre a Luc Dardenneové (za Rosettu a Dítě), kteří se vrací se snímkem Tori a Lokita. Do soutěže vybral tým kolem uměleckého ředitele Thierry Frémaux i film belgického režiséra Lukase Dhonta, který se na rozdíl od svých starších kolegů objeví v soutěži poprvé a to se snímkem Close.

Z regionu východní a střední Evropy se do soutěže dostali rumunský režisér Cristian Mungiu s filmem RMN a polský režisér Jerzy Skolimowski s filmem EO. Rusko zastupuje Kirill Serebrennikov se snímkem Čajkovského manželka.

V soutěži jsou letos filmy tří režisérek, vedle filmu Kelly Reichardt je to snímek Les Amandiers Valerie Bruni Tedeschi a The Stars at Noon Claire Denis. Mimo soutěž se v programu objeví například první sólo projekt Ethana Coena Jerry Lee Lewis: Trouble in Mind nebo nový film Sergeje Loznicy The Natural History of Destruction. Festival potrvá do 28. května.

Přečteno 1338x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Ji.hlava etická

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022

Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary

Sympatické snění / Letní filmová škola 2022

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Festival v Litoměřících ukáže rituály


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový CINEPUR s tématem True Crime

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)