Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

„Očekávám, že zemřete, pane Bonde!“

téma: Bond / Vít Schmarc / 6. 12. 2021

Když záporná postava Auric Goldfinger odpoví na otázku Jamese Bonda „Očekáváte, že budu mluvit?“ slavnou replikou „Očekávám, že zemřete!“, divák bondovek sotva zapochybuje nad tím, že agent 007 jeho očekávání zklame. Píše se rok 1964, Sean Connery je na vrcholu sil a dva roky stará franšíza zažívá zlaté období se třetím filmem Goldfinger. Smrt do světa agenta Jejího Veličenstva patří jen jako zpestření, které se hlavní postavy dotýká velice vzdáleně. Nad pozlacenou mrtvolou dívky sice Conneryho Bond projeví jisté emoce, ale neumírá nic než krásná trofej, kterou několik minut před tím vykázal dnes už legendárním sexistickým gestem z mužského rozhovoru. Filmový Bond je postavou, která dekády domněle vítězí nad časem. Dokáže se obrodit, v jiném těle, s trochu jiným charakterem a pozměněnou estetikou. Vlastní konečnost není něčím, co by v jeho mýtu hrálo podstatnou roli. Smrt je v jeho světě častá, ale v zásadě netečná.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #138

Článek vyšel v časopise Cinepur #138, prosinec 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Boj s dinosaury / Bond girls na pomezí mužské fantazie a emancipace (Petra Chaloupková, téma) • Duševní narkotikum pro nejširší masy / James Bond v československém tisku (Martin Šrajer, téma) • Převrátit to naopak / Ivo Bystřičan (Ivo Bystřičan, kamera-pero) • Extrémní islám bez extrémů / Bratrství (Ondřej Moravec, zoom) • Filmové děti Duny / Filmové a televizní adaptace vzpurné knihy (Antonín Tesař, fenomén) • „Hrdina papírový a plochý až hanba“ / Goldfinger v románu a ve filmu (Petr A. Bílek, téma) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #144

#144

prosinec 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny


DALŠÍ Z RUBRIKY

144 Editorial

Candyman. Candyman. Candyman. Candyman… Candyman Candyman

Životopis ve čtyřech aktech / Portrét Nagisa Óšima

Blondýnka / Páni mají raději oběti

Rimini / 41⁄2

Úvod k tématu Devadesátky

R.N.M. / Člověk člověku medvědem

Znamení doby / Kolaps a apokalypsa v kinematografii devadesátých let


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Paměť jako popraskaná zeď / Roma

Andreas Dresen / V kině není místo pro autenticitu

Vyšší moc / V lavině

Dva dny, jedna noc / Triumfální prohra

Cesta ven / Cesta ven i dovnitř


RUBRIKY

anketa (32) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (119) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (17) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (16) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1116) / mimo kino (192) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (52) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (88) / téma (1029) / televize (138) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (174)