Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

novinka / Redakce / 28. 10. 2021

Mezinárodní festival středoevropských filmů 3KinoFest se bude letos v Praze konat již poosmé. Ve středu 3. listopadu jej slavnostně zahájí polský film Černá ovce režiséra Aleksandera Pietrzaka. Zahájení proběhne v kinosále Městské knihovny, kde se poté budou konat i další projekce. Druhým projekčním místem festivalu bude Kino Atlas.

3KinoFest se zaměřuje na kinematografie visegrádských zemí, Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Ty budou zastoupeny také v soutěžní sekci, kde se nové filmy z těchto zemí utkají o trojici ocenění. Mezi české a slovenské filmy v soutěže patří například film Okupace Michala Nohejla, Zpráva Petera Bebjaka nebo Zátopek Davida Ondříčka. Maďarsko bude zastupovat film Éden režisérky Ágnes Kocsis nebo drama Prasklina Balázse Krasznahorkaie. Polská kinematografie pak do soutěže vyšle vůbec nejvíc filmů, celkem deset. Kromě zahajovací Černé ovce to je například nový film režisérky Małgorzaty Szumowské Sněžit už nikdy nebude, film Bůh internetu o ambiciózním začínajícím youtuberovi nebo historické drama Magnezja režiséra Macieje Bochniaka.

O cenách bude letos rozhodovat pětičlenná mezinárodní porota, v níž zasedne polská herečka Sonia Bohosewicz, slovenská herečka Vica Kerekes, česká filmařka Beata Parkanová, generální ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký a umělecký ředitel festivalu v polské Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Kromě soutěžních filmů festival nabídne sekci Vizionáři střední Evropy zasvěcenou významným osobnostem regionu. K vidění bude dosud největší retrospektiva zfilmovaných děl polského spisovatele Stanisława Lema. Z New Yorku přiletí na festival Shalom Tomáš Neuman, výtvarník zastoupený v prestižních galeriích po celém světě, jehož životním tématem je ekologický pop art. Setkání s autorem doplní projekce krátkého dokumentu o jeho tvorbě. Mezi vizionáře také patřil britský inženýr George Stephenson zmíněný v krátkometrážním filmu Parní nostalgie, který nabízí umělecky natočený příběh parních lokomotiv.

V rámci doprovodného programu se bude konat výstava soutěžních komiksů na motivy Stanisława Lema Budoucnost v bublinách nebo výstava plakátů ke 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny. 3KinoFest potrvá do pátku 12. listopadu.

Přečteno 637x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #138

#138

prosinec 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

KVIFF: Láska pod kapotou tankuje super a jede na plný plyn

KVIFF: Princ je šlechtěné postkoloniální drama s rodokmenem

KVIFF: Memoria rozvibrovává ticho do hmatatelných frekvencí

Na co jít ve Varech? Tady je 8 cinefilních tipů

Noir Film Festival bude bez předsudků, s Coeny i Bollywoodem


DALŠÍ Z RUBRIKY

West Side Story v troskách / West Side Story

It’s-a Me, Paolo! / Klan Gucci

Duševní narkotikum pro nejširší masy / James Bond v československém tisku

„Hrdina papírový a plochý až hanba“ / Goldfinger v románu a ve filmu

Jeden restart nestačí / Zlaté oko a Casino Royale v kontextu vývoje série 007

Boj s dinosaury / Bond girls na pomezí mužské fantazie a emancipace

Bond na cestě k lidskosti / Craig, Dalton a Lazenby

„Očekávám, že zemřete, pane Bonde!“


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

SCANDI 2022

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

15. Das Filmfest

Ostrava Kamera Oko 13

Febiofest 2021


RUBRIKY

anketa (28) / český film (115) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (112) / fenomén (82) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (9) / kauza (33) / kniha (129) / kritika (1039) / mimo kino (187) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (95) / reflexe (25) / report (127) / rozhovor (175) / scénář (4) / soundtrack (82) / téma (994) / televize (124) / událost týdne (280) / videohra (77) / web (43) / zoom (170)