Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Ostrava Kamera Oko 13

Ostrava Kamera Oko 13

událost týdne / Redakce / 25. 9. 2021

Třináctý ročník mezinárodního festivalu kameramanské tvorby Ostrava Kamera Oko začne ve středu 29. září. Zahájí jej projekce nová česko-švýcarská komedie Ztraceni v ráji s Hanou Vagnerovou v jedné z hlavních rolích. Film osobně uvede režisérka Fiona Ziegler a kameramanka Yvon Teysslerová.

Oficiální výběr, který je zároveň hlavní soutěží festivalu, letos zahrnuje šest hraných filmů. Mezi nimi je například snímek France známého auteura Bruna Dumonta a kameramana Davida Chambilleho, který soutěžil v Cannes. Z Locarna dramaturgové do Ostravy přivážejí středometrážní film První chvíle německého kameramana a konceptuálního umělce Nicolaase Schmidta a černou srbskou komedii Nebesa. V oficiálním výběru se dále představí romantická komedie Noc po svatbě, japonské drama Opravdové matky a mexické Moderní lásky, jež OKO uvedlo již loni.

Krátkometrážní soutěž na Ostrava Kamera Oko opět představí začínající české a slovenské kameramany a kameramanky. Letos to jsou Helena Fikerová s filmem Spící, Barbora Kučeríková a film Medzi, Zdena Sýkorová a její Intermezzo, Lubomír Ballek se snímkem Zazpívej a Patrik Balonek s filmem Ajznboňák F 30.2.

I letos programový tým OKO oslovil vybrané osobnosti z oblasti filmu a umění, aby pro Ostrava Kamera Oko vytvořili vlastní kurátorské výběry, které budou reflektovat jejich přístup ke kameře a k filmu obecně. Svou filmovou selekci tak letos představí filmová a mediální teoretička Kateřina Svatoňová, filmový režisér Michal Hogenauer a konceptuální sochař David Fesl.

Součástí programu budou také dvě retrospektivy dosavadní práce v současnosti debutujících kameramanů. Ta první bude věnovaná Janě Hojdové, porotkyni Oficiálního výběru a filmařce, jejíž celovečerní debut Zrcadla ve tmě jde brzy do kin a která v současnosti připravuje dokumentární film o oscarovém kameramanovi Robertu Richardsonovi (spolupracovníkovi Olivera Stonea, Martina Scorseseho, Quentina Tarantina nebo Roberta De Nira). Druhá retrospektiva představí dosavadní tvorbu Tomáše Frkala (kameramana úspěšného dokumentu Nová šichta). Ve výběru jeho krátkých filmů se představí také nový snímek režisérů Elišky Kováříkové a Adama Struhaly Případ hrůzostrašné Eliz.

OKO potrvá do neděle 3. října. Další informace k letošnímu ročníku na festivalovém webu.

Přečteno 1448x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)