Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Febiofest 2021

Febiofest 2021

událost týdne / Redakce / 9. 9. 2021

Tradiční jarní termín letos Febiofest vlivem pandemie vyměnil za termín raně podzimní. Osmadvacátý ročník pražské mezinárodní přehlídky se bude konat ve dnech od 17. do 24. září. Zahajovacím filmem 28. MFF Praha – Febiofest bude nejnovější snímek Woodyho Allena Festival pana Rifkina o manželském páru, který se účastní festivalu ve španělském San Sebastianu.

V hlavní soutěži Febiofestu se představí například režijní debut známé německé herečky Franky Potente s názvem Návrat. Dojemné drama vypráví o muži, který se po sedmnácti letech strávených ve vězení vrací domů na americké maloměsto. V sedmičlenném výběru se dále objeví ruský film Kluk od velryb z prostředí čukotské tundry, teenagerské drama Suád zasazené do Egypta nebo irský snímek Smysl života o stand-up komičce a jejím boji s rakovinou. O vítězi rozhodne tříčlenná porota, v níž zasedne scenárista a režisér Ivan Ostrochovský, íránská filmařka Mahnaz Mohammadi a herec a režisér Jiří Mádl.

Febiofest také uvede nové filmy z české produkce či koprodukce, některé z nich v předpremiéře. To platí například pro drama Kryštof režiséra Zdeňka Jiráského, který do hlavních rolí obsadil Mikuláše Bukovjana a Alexandru Borbély, držitelku ceny pro nejlepší evropskou herečku za roli v dramatu O těle a duši. Kryštof vypráví příběh sotva dospělého muže, který žije jako čerstvý postulant před sliby v komunitě mnichů. Předpremiérového uvedení se dočká také komorní drama Minuta věčnosti režiséra Rudolfa Havlíka natáčené na Islandu. K vidění bude dále švýcarsko-český autobiografický film Ztraceni v ráji režisérky Fiony Ziegler.

V programu pražského festivalu nebudou chybět ani nesoutěžní sekce. Delikatesy z Východu se zaměří na kinematografii střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu a Středního východu. Populární sekce Queer Now vybírá to nejlepšího ze současné světové queer kinematografie. Planet Dark letos promítne horory, klaustrofobické thrillery, temná dramata i stylizované krváky od nových hlasů žánrového filmu, včetně české novinky Hrana zlomu. Sekce Panorama bude mít poprvé dvě části. V té první, nazvané Ikony, se představí snímky režisérů zvučných jmen a ve druhé části Nové proudy dostanou prostor mladí tvůrci, jejichž filmy rezonovaly na světových festivalech.

Festival zakončí 23. září projekce Oscary oceněného filmu Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Cenu Kristián letos obdrží herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Přečteno 1074x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)