Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

novinka / festival / Ondřej Pavlík / 27. 8. 2021 / komentáře (7)

Muž leží v nemocnici v kómatu. Krevní sraženinu lekáři z mozku odstranili, muž se ale neprobírá. Do nemocnice přicházejí jeho syn a manželka. Nechtějí věřit tomu, že by měl být konec. Odhodlaně se svému blízkému pokoušejí pomoct, přivést jej svojí péčí a starostlivostí k životu. Zvrátit nevyhnutelné. Zní to jako jedna scéna z filmového dramatu. Scéna, která by běžně zabrala deset, nanejvýš patnáct minut. Předcházelo by jí alespoň základní seznámení s hlavními figurami, jejich pohnutkami, vzájemnými náklonnostmi i rozpory.

Václav Kadrnka tuto dějovou situaci rozvedl do tvaru celovečerního filmu. Zpráva o záchraně mrtvého se může jevit jako prostý, možná dokonce příliš prostý film. Ale právě v této prostotě režisér vidí smysl. Film podle něj nevzniká hromaděním motivů, atrakcí, pohybů. Vzniká jejich odebíráním, očesáváním, ztlumováním. Kadrnka ke své metodě píše: „Vše vychází z nehybnosti, která je uvnitř plná života. […] A z ticha, které v sobě nese Slovo.“

Slovo s velkým S upomíná na stejnojmenný duchovní film Carla Theodora Dreyera. Také v něm leží člověk v posteli a umírá, s bližními shromážděnými okolo. Kadrnkovy filmy, Osmdesát dopisů i Křižáček, vždy obsahovaly alespoň letmý dotyk s duchovnem. S transcendentálním stylem, jakým prosluli Dreyer, Robert Bresson nebo Jasudžiró Ozu. Ne pokaždé jej ale zcela úspěšně nasály, přetvořily a zhmotnily. Jako by z nich spiritualita slabounce unikala neutěsněnými škvírami. Ve Zprávě o záchraně mrtvého nic mimoděčně neuniká. Je to film od začátku do konce kontrolovaný, přesnou, ale lehkou rukou.

Zpráva o záchraně mrtvého již svým názvem evokuje věcnost, strohost. Zpráva je report, píše se na stroji, odměřeně, fakticky korektně. Kadrnkův film do jisté míry právě tak vyhlíží. Zuzana Mauréry a Vojtěch Dyk coby pacientovi bližní vykonávají běžné úkony, s rozmyslem a vážností. Chodí nemocničními chodbami, po schodech nahoru a dolů. Promlouvají k milovanému, berou jej za ruce, s mírnou, ale pevnou naléhavostí jej instruují, opakují tytéž věty.

Styl filmu není jen věcný. Je také ceremoniální, snad až staromilsky. V deklamacích herců a jejich gestech je cosi nepatřičně strojeného. Jenže právě o to tu jde. O důraz na každé slovo, každý úkon, každý pohled. Film tak soustřeďuje veškerou energii na jednání a proces, způsob, jakým se věci dějí. Skrze koncentrovanou pozornost k dění se vrší tenze a vzniká prožitek. Zpráva o záchraně mrtvého proto od diváků vyžaduje předklon, obrazný či přímo tělesný. Podobně jako se manželka a syn předklánějí k bezvládně ležícímu. Tento předklon však jakožto výraz vstřícnosti nemůže zahrnovat úsilí film ovládnout a přizpůsobit sobě. Musí si uchovat otevřenost, nepředpojatost, ochotu absorbovat a přijmout děje tak, jak se odehrávají.

Kompaktnost Zprávy o záchraně mrtvého plyne též z ucelenosti jejího světa. Z propojenosti lidského a nelidského. Mírná mechaničnost hereckého projevu nachází paralelu ve všudypřítomných strojích. Nejen těch zdravotnických, které muže v kómatu udržují v přechodové fázi neživota. Automat na kávu krvácí hnědou tekutinu. Mobilní telefon zaznamenává živou hudbu a sluchátka ji přenášejí dál. Robotický hlas špitálového výtahu neúnavně hlásí každý pohyb dveří.

Dlouho se zdá, že svět filmu může být jen takto strojový a neživotný. Obsypaný medicínským žargonem, čísly a šipkami, pípáním a nikam nevedoucí repeticí, jejíž akcent se jen nepatrně zesiluje. S příchodem srozumění a odevzdanosti ale začne do sterilního prostředí vnikat rozklíženost, nepravidelnost, hraniční chátraní světa. Film se přesouvá do napůl zdemolované, polorozbité části nemocnice, kam najednou průrvami ve zdech vniká teplejší barevné světlo, rozbitá zářivka těkavě poblikává a drnčí, koherentní časoprostor se stává propustným, přijímajícím vpády transcedentna a nepředpokládané návraty dětské nevinnosti.

Filmový děj zůstává téměř statický, z dramatického hlediska dělá krůčky jen minimální, ale stylisticky naopak činí ty nejdramatičtější pohyby, od tísně, spoutanosti a uzamčenosti k úlevnému prolomení a odemčenosti. Precizněji než v Křižáčkovi se na tom kromě transformujícího se prostředí podílí kamera, její radikálně zúžený, vertikální formát připomínající tu fotografii, tu obrazový portrét. Zpráva o záchraně mrtvého směřuje od oddělených jednotlivostí k jejich společnému začlenění do jednolitého celku, k trojici, která možná není svatá, ale vstřebává do sebe kontakt s tím, co ji převyšuje. Kadrnkův nový film v sobě bez sebemenších zaváhání hromadí nehybnost a stázi, otevírá dveře z mechanického světa do světa nadpozemského a to vše akurátně orchestruje estetickými prostředky. Především proto je také jeho filmem nejlepším.

Přečteno 4472x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.2 /18

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Ondra  (17.3.2022 00:17)

vnímavě a precizně napsané

Robert Bresson  (17.3.2022 00:17)

Mám pocit, že Kadrnka opakuje něco, co jsem už někde napsal.

Můžu se  (15.3.2022 14:29)

omluvit za hrubé výrazivo zde, ale to je tak vše. Kolik ponižování, lží, odporných vyhrožování, pokusů o vydírání, pravděpodobně i odposlouchávání a sledování ta bestie s bandou podobných vyvinula, abych trpěl. A já si kvůli tomu mnohokrát prošel něčím, co bych věru nikomu nepřál. Stejně jako všichni tyrani, by měla viset. KONEC

PROTO  (14.3.2022 16:21)

si odpovězte na níže položenou otázku…

Někdy  (14.3.2022 15:10)

stačí ke štěstí opravdu málo. Nejsem oproti jiným klasifikován jako sprostý ubohý a zbabělý neonacista…

Ondra  (4.9.2021 23:28)

vnímavě a precizně napsané

Robert Bresson  (29.8.2021 15:13)

Mám pocit, že Kadrnka opakuje něco, co jsem už někde napsal.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale

Cinefilní potěšení / Mezinárodní festival Clermont-Ferrand

Ji.hlava etická

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022

Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary

Sympatické snění / Letní filmová škola 2022

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Láska pod kapotou tankuje super a jede na plný plyn


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)