Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Co si nenechat ujít na LFŠ. Tipy redaktorů Cinepuru

Co si nenechat ujít na LFŠ. Tipy redaktorů Cinepuru

novinka / festival / Redakce / 30. 7. 2021

Program letošní Letní filmové školy se rozprostírá od Polska po Mexiko, od Hollywoodu 40. let po Jiřinu Bohdalovou, od českého chcípáctví po německý expresionismus. Co si z něho vybrat a co nepřehlédnout? Redaktoři Cinepuru nabízejí každý svůj tip. LFŠ začíná 6. 8. a celý program je zde.

Malmkrog (r. Cristi Puiu, Bosna a Hercegovina, Rumunsko, Švédsko 2020)

Během pandemické izolace řada z nás divácky zlenivěla a přivykla komfortnímu domácímu sledování internetových videoték. Výbornou připomínku mnohdy protichůdných pocitů spojených s nepřetržitou kinoprojekcí přináší více než tří hodinový opus Malmkrog. Rumunský režisér Cristi Puiu v něm pokouší naši vytrvalost způsobem výsostně sofistikovaným, učenými disputacemi na věčná témata (válka, modernita, Bůh), decentralizovaným vyprávěním i mistrovskou inscenací kompozic a dialogů. Jedinečná možnost, jak na velkém plátně vidět jeden z nejlepších filmů loňského roku!

Ondřej Pavlík

Ochranné zbarvení (Kryzstof Zanussi, Polsko, 1976)

V rámci kinematografií východního Bloku se ta polská vzpouzela a vzpírala oficiálním dogmatům v kultuře už v 50. letech. A sovětská kulturní věrchuška je za to klepala přes prsty. Kino morálního neklidu o dvě dekády později bylo jen přirozenou evolucí vnitřního pnutí. Jedním z jeho vrcholů je drama Ochranné zbarvení režiséra Kryzstofa Zanussiho. V příběhu z letního soustředí studentů lingvistiky, v němž proti sobě stojí liberální a otevřený pedagog a manipulativní docent, Zanussi precizně a nemilosrdně nastoluje téma morální konformity v amorálním režimu a odhaluje vnitřní boje postav vědomých si vlastní zkorumpovanosti. Vyústění nemůže být jiné, než absurdní, stejně jako jejich realita. Téma stále živé.

Jindřiška Bláhová

Bébia, à mon seul désir (Juja Dobrachkous, Gruzie, 2021)

Z letošního programu LFŠ bych si vybral film Bébia, à mon seul désir. V poslední době se ve filmových kruzích mluví o „gruzínské nové vlně“, kterou z velké části tvoří nastupující generace mladých filmařek. V tématech jejich děl se prolínají osobní a velké dějiny, vyjadřují se k přítomným společenským problémům vlastní země nebo k otázkám gruzínských tradic ve vztahu k současnosti, což je také případ filmu režisérky Juji Dobrachkous. Její celovečerní debut navíc slibuje i vytříbený vizuální zážitek a je jen dalším potvrzením, že gruzínská kinematografie se právě ocitá v nejlepší kondici od rozpadu Sovětského svazu.

Lukáš Skupa

Drazí soudruzi (Andrej Končalovskij, Rusko, 2020)

Z programu LFŠ se nejvíc těším na nové drama Andreje Končalovského Drazí soudruzi. Snímek o zlomové fázi sovětských dějin, éru údajného „tání“ tvrdých poměrů v šedesátých letech. Děj zarámovaný událostí krvavého potlačení novočerkasského povstání dělníků v roce 1962 ukazuje, že pro tuto dobu bylo charakterističtější spíš otřesení dosavadních jistot a existenční zmatek. Černobílý, formálně strohý i uhrančivý film patří k nejoceňovanějším dílům loňské festivalové sezóny.

Antonín Tesař

Přečteno 1421x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
0 /1

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #137

#137

říjen 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

KVIFF: Láska pod kapotou tankuje super a jede na plný plyn

KVIFF: Princ je šlechtěné postkoloniální drama s rodokmenem

KVIFF: Memoria rozvibrovává ticho do hmatatelných frekvencí

Na co jít ve Varech? Tady je 8 cinefilních tipů

Noir Film Festival bude bez předsudků, s Coeny i Bollywoodem


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Rusko-mexické přísliby / Letní filmová škola 2021

Festival v podmiňovacím čase / 55. MFF Karlovy Vary

Filmy, které nikdo neuvidí / 74. ročník MFF Locarno

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

KVIFF: Láska pod kapotou tankuje super a jede na plný plyn

KVIFF: Princ je šlechtěné postkoloniální drama s rodokmenem

KVIFF: Memoria rozvibrovává ticho do hmatatelných frekvencí

Na co jít ve Varech? Tady je 8 cinefilních tipů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

15. Das Filmfest

Ostrava Kamera Oko 13

Febiofest 2021


RUBRIKY

anketa (28) / český film (114) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (111) / fenomén (81) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (8) / kauza (33) / kniha (128) / kritika (1032) / mimo kino (186) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (94) / reflexe (25) / report (126) / rozhovor (174) / scénář (4) / soundtrack (81) / téma (987) / televize (123) / událost týdne (279) / videohra (76) / web (43) / zoom (169)