Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Tenkrát a dnes na Východě

téma / anketa: Postsovětské kino / Lukáš Skupa / 29. 7. 2021

V jakém stavu se nacházejí kinematografie zemí bývalého Sovětského svazu? Jaké jsou jejich přednosti a v čem naopak spočívají hlavní potíže? O své postřehy a zkušenosti se v exkluzivní anketě podělilo celkem patnáct osobností z řad filmových režisérů, producentů, kritiků či představitelů filmových institucí. Přehled to není zdaleka vyčerpávající, ale zajisté reprezentativní – záměrně jsme do něj zařadili kinematografie, jež v rámci Sovětského svazu patřily k nejvýznamnějším (Rusko, Ukrajina), nebo které zastupují „hlas“ konkrétního teritoria (tedy Gruzie za oblast Kavkazu, Kazachstán za středoasijský region či Lotyšsko za pobaltské státy). Mnoho oslovených osobností se přitom chtělo vyjádřit nejen k přítomnosti, ale i k minulému vývoji, jenž vedl k současné, mnohdy složité situaci ve filmovém průmyslu v jednotlivých zemích. Všichni zúčastnění odpovídali na následující otázky: 1/ Jak hodnotíte filmovou infrastrukturu ve vaší zemi z hlediska produkce, distribuce nebo zdrojů financování? Považujete ji za dostačující, nebo v ní spatřujete nějaké problémy? 2/ Jak hodnotíte domácí filmovou tvorbu z hlediska jejích uměleckých kvalit, ohlasu u domácího či zahraničního publika nebo mezinárodního úspěchu?

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #136

Článek vyšel v časopise Cinepur #136, srpen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Homo sapiens digitalis / Neozoon (Petra Chaloupková, mimo kino) • Vlastenectví za časů Putina / Filmy Kirilla Serebrennikova (Janis Prášil, téma) • Gramatika nekonečna / O nekonečnu (Janis Prášil, kritika) • Čtvrtstoletí neviny / O nespravedlivém systému a iluzích (Jan Bergl, zoom) • Stylově spíchnutá antihrdinka / Cruella (Šárka Gmiterková, kritika) • Jak se mrtví naučili žít / Duše (Filip Šula, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

True Crime / Úvod

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka


DALŠÍ Z RUBRIKY anketa

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Nejlepší filmy roku 2021 podle čtenářů Cinepuru

Nejlepší filmy roku 2021

Třeba nakonec narostou křídla / Rok 2020 v kinematografii

Nejlepší filmy roku 2020

To nejlepší z fantasy

Jak se daří debutantům ve střední Evropě?

Přelomová léta české kinematografie


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

True Crime / Úvod

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)