Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Tenkrát a dnes na Východě

téma / anketa: Postsovětské kino / Lukáš Skupa / 29. 7. 2021

V jakém stavu se nacházejí kinematografie zemí bývalého Sovětského svazu? Jaké jsou jejich přednosti a v čem naopak spočívají hlavní potíže? O své postřehy a zkušenosti se v exkluzivní anketě podělilo celkem patnáct osobností z řad filmových režisérů, producentů, kritiků či představitelů filmových institucí. Přehled to není zdaleka vyčerpávající, ale zajisté reprezentativní – záměrně jsme do něj zařadili kinematografie, jež v rámci Sovětského svazu patřily k nejvýznamnějším (Rusko, Ukrajina), nebo které zastupují „hlas“ konkrétního teritoria (tedy Gruzie za oblast Kavkazu, Kazachstán za středoasijský region či Lotyšsko za pobaltské státy). Mnoho oslovených osobností se přitom chtělo vyjádřit nejen k přítomnosti, ale i k minulému vývoji, jenž vedl k současné, mnohdy složité situaci ve filmovém průmyslu v jednotlivých zemích. Všichni zúčastnění odpovídali na následující otázky: 1/ Jak hodnotíte filmovou infrastrukturu ve vaší zemi z hlediska produkce, distribuce nebo zdrojů financování? Považujete ji za dostačující, nebo v ní spatřujete nějaké problémy? 2/ Jak hodnotíte domácí filmovou tvorbu z hlediska jejích uměleckých kvalit, ohlasu u domácího či zahraničního publika nebo mezinárodního úspěchu?

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #136

Článek vyšel v časopise Cinepur #136, srpen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Homo sapiens digitalis / Neozoon (Petra Chaloupková, mimo kino) • Z venkovského učitele filmařem / Dmitrij Davydov a nová jakutská kinematografie (Andrej Chovanec, téma) • Hlediště jsou ti druzí / Annette (Antonín Tesař, kritika) • Vydolovat dobrý příběh / Nová šichta (Martin Šrajer, kritika) • Gramatika nekonečna / O nekonečnu (Janis Prášil, kritika) • Polovičatá výpověď Vigga Mortensena / Ještě máme čas (Kateřina Hejnarová, kritika) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #137

#137

říjen 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Clint Eastwood

Úvod k tématu: Netflix

Úvod k tématu: Rumunská nová vlna


DALŠÍ Z RUBRIKY anketa

Třeba nakonec narostou křídla / Rok 2020 v kinematografii

Nejlepší filmy roku 2020

To nejlepší z fantasy

Jak se daří debutantům ve střední Evropě?

Přelomová léta české kinematografie

Top 3 z Netflixu

Viděno devíti / Tarantinova filmografie pod drobnohledem

Televize v přerodu / Anketa o českém televizním prostředí a tvorbě


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Úvod k tématu: Česká detektivka

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut

Úvod k tématu: Clint Eastwood


RUBRIKY

anketa (28) / český film (114) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (111) / fenomén (81) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (8) / kauza (33) / kniha (128) / kritika (1032) / mimo kino (186) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (94) / reflexe (25) / report (126) / rozhovor (174) / scénář (4) / soundtrack (81) / téma (987) / televize (123) / událost týdne (279) / videohra (76) / web (43) / zoom (169)