Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Polovičatá výpověď Vigga Mortensena / Ještě máme čas

kritika / Kateřina Hejnarová / 29. 7. 2021

„Jednou nastane doba, kdy si uvědomíte, jak moc milujete svou matku – já jsem ji miloval a miluji –, a potom když zemře, všechno se zdá nesmírně přítomné. Postupně vzpomínky začnou blednout nebo se přizpůsobíte nové skutečnosti a najdete způsob, jak se pohnout dál, i když osoba, kterou jste milovali, tady už není – a často na ni myslíte. To se mi ale nestalo, protože já jsem o tom napsal film,“ vzpomíná Viggo Mortensen v rozhovoru pro americký časopis GQ na situaci, která vedla ke vzniku jeho režijního a scenáristického debutu Ještě máme čas. Je příběhem otce a syna hledajících k sobě cestu navzdory diametrálně odlišným hodnotám i otcově nevraživé povaze umocňované postupující demencí.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #136

Článek vyšel v časopise Cinepur #136, srpen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Duše jazzu a elektroniky / Duše (Jiří Špičák, soundtrack) • Elektrikáři i mluvící psi / Povedená „pětiletka“ lotyšské animace (Eliška Děcká, téma) • Na pokraji nervového zhroucení / 72. mezinárodní filmový festival v Cannes (Jakub Felcman, report) • Návštěva muzea lásky / Undine (Ondřej Pavlík, kritika) • Editorial 136 (Jindřiška Bláhová, editorial) • Hranice, kterou nesmíš překročit / Rozhovor s Viktorem Kosakovským (Kamila Dolotina, rozhovor) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #137

#137

říjen 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Nikdo už mě nemůže soudit / Titan

Monumentální intimita Villeneuvovy Duny / Duna

Vzpomínky na lásku / Marťanské lodě

Jak se mrtví naučili žít / Duše

Návštěva muzea lásky / Undine

Gramatika nekonečna / O nekonečnu

Stylově spíchnutá antihrdinka / Cruella

Znásilnění, pomsta a žvýkačka / Nadějná mladá žena


DALŠÍ Z RUBRIKY

Nikdo už mě nemůže soudit / Titan

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Mezipatra oslaví život s queer filmy z šesti světadílů

Monumentální intimita Villeneuvovy Duny / Duna

3KinoFest představí vizionáře střední Evropy

Úvod k tématu: Film a ekologie

Editorial 137

Zeleně, šetrně, úsporně / O možnostech a rizicích udržitelné audiovizuální produkce


RUBRIKY

anketa (28) / český film (114) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (111) / fenomén (81) / festival (104) / flashback (11) / fragment (18) / glosa (214) / kamera-pero (8) / kauza (33) / kniha (128) / kritika (1032) / mimo kino (186) / novinka (806) / pojem (36) / portrét (46) / profil (94) / reflexe (25) / report (126) / rozhovor (174) / scénář (4) / soundtrack (81) / téma (987) / televize (123) / událost týdne (279) / videohra (76) / web (43) / zoom (169)