Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Thomas Vinterberg / Hledání naděje v severských temnotách

portrét / Jana Koutná / 29. 7. 2021

Ztráta milovaného sourozence, rodič zneužívající vlastní děti, dopady drogové závislosti, úskalí davové mentality nebo nadcházející apokalypsa zapříčiněná obecným nedostatkem lásky… Témata filmů dánského režiséra Thomase Vinterberga mu vynesla nálepku autora temných severských dramat. Bližší pohled na jeho snímky však odhaluje jejich citlivější stránku, ve které hraje prim víra v humanitu, kolektiv a vzájemné vztahy. Nejinak je tomu i v oceňovaném loňském snímku Chlast (Druk, 2020), který Vinterbergovi vynesl Oscara pro nejlepší zahraniční film, univerzální obdiv kritiků i publika a upevnil jeho pověst jednoho z předních autorů současné evropské kinematografie.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #136

Článek vyšel v časopise Cinepur #136, srpen 2021.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Vlastenectví za časů Putina / Filmy Kirilla Serebrennikova (Janis Prášil, téma) • Gramatika nekonečna / O nekonečnu (Janis Prášil, kritika) • Tenkrát a dnes na Východě (Lukáš Skupa, téma) • Čtvrtstoletí neviny / O nespravedlivém systému a iluzích (Jan Bergl, zoom) • Thomas Vinterberg / Hledání naděje v severských temnotách (Jana Koutná, portrét) • Na pokraji nervového zhroucení / 72. mezinárodní filmový festival v Cannes (Jakub Felcman, report) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY portrét

Nakonec Japonec / Ozu mezi Východem a Západem

Nuri Bilge Ceylan / Krajina v polospánku

Na hraně reality / Animace Ariho Folmana

Lucifer Valentine - V útrobách vomit gore

Komplikovaný vztah Kennetha Branagha a ideálu autorství

Takaši Miike / Autor bez domova

Filmy Hirokazu Koreedy / Mezi Ozuem a dokumentem

Andrea Arnold / Anatomie ztráty


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Síla fiktivních obrazů / Profil Michala Blaško

Únik do pohádkové krajiny folkloru / Anna Podskalská


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)