Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Lykantropií proti environmentálnímu žalu / Vlkochodci

Lykantropií proti environmentálnímu žalu / Vlkochodci

kritika / Ondřej Pavlík / 28. 4. 2021 / komentáře (2)

Vlkodlaci se ve fikčních příbězích proměňují v sympatické bytosti jen zřídka, natož aby v nich figurovali jako spravedliví strážci přírodního pořádku. Ojedinělou výjimkou byla doteď gothicpunková hra na hrdiny Werewolf: The Apocalypse, kde se hráči v alternativní dystopické současnosti převtělovali do postav z vymírajícího kmene lykantropů a válčili s korporacemi drancujícími Gaiu. Jinou vizi vlkodlačí války za environmentální spravedlnost pak představuje nový animovaný film Vlkochodci autorů Tomma Moora a Rosse Stewarta, v němž pro změnu ožívají dávné keltské mýty.

Není divu, že zrovna filmová animace dokáže snadno přiblížit nelidskou existenci a účinkovat jako mezidruhový most. Animace, jak o ní uvažoval Sergej Ejzenštejn, je ze své podstaty plazmatická – dává život neživým věcem a polidšťuje rostliny a živočichy. Současně vytváří pružná těla, která se nepřirozeně napínají, smršťují a znova vracejí do svého původního tvaru. Svojí odolností vůči vnějšímu nárazu tak animované bytosti lépe čelí tlakům modernity, odmítají se stát znehybněnou potravou a vykazují nadpřirozenou výdrž.

Vlkochodce lze chápat jako film, který skrze animaci několika způsoby buduje alternativu ke spořádané linearitě lidského pokroku. Tedy k představě, že pohybovat se vpřed můžeme pouze horizontálně a že zdivočelé formy života se tomu musí podřídit, být zahlazeny nebo vstoupit pod naši ochranu. Právě ochrana je v tomto filmu synonymem pro kontrolu a paternalistickou nadvládu. Hlavní zloduch, který vede tažení proti lesním vlkům, užívá reálný historický titul Lord Protector. A v dobré rodičovské víře šermuje protektivní rétorikou také lovec Goodfellowe, když se snaží svoji rebelující dceru Robyn přimět, aby dle nařízení zůstala doma a nepouštěla se do nebezpečného světa za hranicemi města. Moorův a Stewartův film naopak z pevných hranic přetéká ven, horizontální organizaci světa rozbíjí na sled nepravděpodobně se protínajících vertikál a zvýznamňuje rozmanitost animačních technik.

Film jednak působivě naplňuje titulní premisu s přecházením mezi lidskými a zvířecími těly. Namísto čistě fyzické proměny, která v duchu strašidelných legend akcentuje násilný přerod v osrstěné monstrum, je zde ona transformace více spirituální. Robyn získává schopnost převtělení vcelku konvenčně, tedy poté, co je škrábnuta dívčí vlkochodkyní Mebh. V mladou vlčici se však mění ve spánku stylem, který připomíná mimotělní zážitky či astrální cestování. Pouto mezi těly zůstává, zkušenost se světem ale nabývá zásadně jiných obrysů. Film přitom nezůstává jen u povrchového přerodu a vykresluje vlkochodectví jako radikálně odlišný typ subjektivity. Ten je posunem k fluidnější animaci líčen jako forma synestezie, v níž tlapky slouží jako druhé uši a pachy se zbarvují do dlouhých zakroucených lián. Být vlkem neznamená degradovat své lidské vnímání na vývojově nižší stupeň, nýbrž přeorientovat své smysly a pospojovat je do netušených kombinací.

Vlkochodci expresivně netransformují jen vnitřní život hrdinky, ale také veškeré okolní prostředí. Průhledy do hloubky krajiny se vzpouzejí tradiční lineární perspektivě, když film staví zadní prostorové plány do výšky, jako by se země ohýbala v pase. Takto vertikalizovaný prostor se paradoxně jeví zploštěný i vrstevnatý zároveň. Zejména v záběrech směřovaných z podzimně zabarveného lesa k hrozivě vztyčenému městu pak vzniká i dojem vzájemné provázanosti obou domén. Bašta civilizace se sice může před vnějškem chránit obdélníkovými hradbami, jenže ve skutečnosti, jak film graficky znázorňuje, od přírody separovaná není.

K estetickým nuancím, jež od sebe město a les odlišují, nicméně snímek přece jen sahá, a to v oblasti animačních stylů. Zatímco obyvatelé irského Kilkenny jsou stejně jako jejich domov převážně hranatí, tvoření rovnými liniemi a špičatými, zřetelně zvýrazněnými okraji, v hájemství vlkochodců naopak objevíme měkké kontury, stínování a dramatickou vlnitost stromů, neposedných zrzavých vlasů i rozevřených tlam. Když Robyn na prosluněných mýtinách skotačí s Mebh, její rysy se zjemňují a její zevnějšek se celkově přizpůsobuje prostředí. Právě tady tvůrci nejviditelněji sahají k ruční animaci, postavičky detailněji prokreslují a v duchu synestetických her propůjčují obrazům vůni čerstvě ořezaných pastelek.

Kreativním zacházením s různými druhy animace tak mají Vlkochodci blízko k ekologicky laděným filmům japonského studia Ghibli. Hlavně k filmu Pom Poko o morfujících mývalech, kteří v přestrojení za lidi hájí svůj habitat před rozlézajícím se předměstím. Uvnitř západního animovaného kánonu, který doteď podléhá značné míře disneyfikace, tak Vlkochodci znamenají vítané domácké zpestření. A možná i prostředek ke zmírnění environmentálního žalu. Lykantropii totiž nelíčí jako nákazu, na niž je třeba najít sérum, ale jako lék, jenž bychom si všichni měli naordinovat.

Vlkochodci (Wolfwalkers, Irsko, Lucembursko, UK, USA, Francie , 2020, IMDb)
režie: Tomm Moore, Ross Stewart, scénář: Will Collins, střih: Richie Cody, Darren Holmes, Darragh Byrne, hudba: Bruno Coulais, Kíla, 103 minut, distribuce: Apple TV+ (premiéra v ČR 11. 12. 2020).

Vlkochodci (Wolfwalkers, Irsko, Lucembursko, UK, USA, Francie , 2020, IMDb)
režie: Tomm Moore, Ross Stewart, scénář: Will Collins, střih: Richie Cody, Darren Holmes, Darragh Byrne, hudba: Bruno Coulais, Kíla, 103 minut, distribuce: Apple TV+ (premiéra v ČR 11. 12. 2020).

Přečteno 3651x

Článek vyšel v časopise Cinepur #134, duben 2021.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2.5 /4

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.

Hodnocení filmu

Vlkochodci

****  ČTENÁŘI (3)


komentáře

    přepište kód:

Thoreau  (17.3.2022 00:16)

Jenom opravím, že v Pom Poko nefigurují mývalové, ale psíci mývalovití.

Thoreau  (1.5.2021 10:28)

Jenom opravím, že v Pom Poko nefigurují mývalové, ale psíci mývalovití.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #134 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #134, duben 2021

Z obsahu tištěného čísla:

Dobře, že o současném Česku točí alespoň Rumuni (Jindřiška Bláhová, editorial)

Krimi jako příslib naděje / Rozhovor s kreativním producentem Michalem Reitlerem (Martin Svoboda, téma)

Agent z Vaduzu / Zapovězená špionáž na televizní obrazovce (Jana Čížkovská, téma)

Za naší stodolou může být cokoli / Autorská detektivka Viktora Tauše (Jarmila Křenková, téma)

Nesamozřejmá detektivka a samozřejmý zločin / Oddechový čas krimi žánru v první polovině šedesátých let (Martin Mišúr, téma)

Eliška Cílková / Zahodit ego (Jana Koutná, profil)

+ více...