Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Vzpomínky veterána genderových válek / České porevoluční feministické psaní o filmu

téma: Film a feminismus / Kamil Fila / 8. 10. 2020

V tuzemském porevolučním feministickém psaní o filmu je možné vysledovat několik vln, etap a kauz. Pokusím se je popsat a vztáhnout k širšímu společenskému dění, postavení feminismu a vývoji přemýšlení o tématech, která otevírá. Platí, že zpočátku jsme nasávali hlavně anglosaské vlivy a reprodukovali už jinde řečené a napsané. Postupně jsme zpřevraceli stavební kameny české popkultury i výsadních uměleckých děl. Teď už jsme součástí globálního vývoje, byť mírně zaostáváme. Pomalu dobíháme kolečko a předáváme štafetu v momentě, kdy české prostředí definují hlavně dokola se opakující genderové války. Vždy tu samozřejmě zůstávala základní nevýhoda feministického psaní – víme, o čem bude a na co přijde. Produkuje se stále stejné poznání. Je to pár témat, pár opakujících se pojmů. Z vědeckého hlediska je tu málo objevů a překvapení. To ale platí obecně pro psaní o filmech, které jsou stereotypní, a těch je většina. Feminismus z tohoto důvodu bylo třeba skoro vždy doplnit jinou metodou či diskurzem. Přestože se filmovému psaní z feministických pozic také věnuji, sám sebe z tohoto popisu vyloučím. Postel, Oskar

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #131

Článek vyšel v časopise Cinepur #131, říjen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Vzpomínky veterána genderových válek / České porevoluční feministické psaní o filmu (Kamil Fila, téma) • Kroužení kolem banálních pravd / Krajina ve stínu (Tomáš Gruntorád, kritika) • Vzpomínková kniha Gorana Markoviće v českém překladu a nových souvislostech / Česká škola neexistuje (Alena Šlingerová, kniha) • Křivdy ke kávě / Pravda (Jan Kolář, kritika) • Králova řeč po česku / Havel (Pavel Sladký, kritika) • Archeologie skrytých dějin dokumentu / Leo Hurwitz (Petra Chaloupková, mimo kino) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #143

#143

říjen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher


DALŠÍ Z RUBRIKY

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Nejlepší letošní seriál a kouzlo redakčního brainstormingu

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Nene / Krmení divého publika

Trojúhelník smutku / Škodolibá plavba společenskými hierarchiemi

Men / Pohanské mutace

Arvéd / Arvédova pouť do pekla


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vejdi do prázdna / ...a přesyť se silnými podněty

Editorial č.68 / Autorství pohřbívané i zmrvýchvstalé

Prorok / Žánr a mystika převlečené do hávu realismu

Stáhni mě do pekla / Když se z masa stane stín

Editorial č.63


RUBRIKY

anketa (31) / český film (118) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (118) / fenomén (83) / festival (116) / flashback (16) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (15) / kauza (1) / kniha (132) / kritika (1109) / mimo kino (191) / novinka (824) / pojem (36) / portrét (51) / profil (100) / reflexe (27) / report (149) / rozhovor (184) / scénář (4) / soundtrack (87) / téma (1025) / televize (134) / událost týdne (291) / videohra (83) / web (46) / zoom (173)