Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Čtyři podoby novodobého ženství ve filmu / Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet v ženských příbězích

téma: Film a feminismus / Stanislava Přádná / 8. 10. 2020

Herečky Meryl Streep, Tilda Swinton, Cate Blanchett a Kate Winslet modernizovaly tradiční hvězdnou ikoničnost. Nestandardními estetickými a fyzickými parametry odsunuly magazínovou hollywoodskou krásu a vnesly do interpretace svých postav osobité pojetí. U všech lze průběžně v typologii jejich filmových postav registrovat zřetelné formování ženského fenoménu – v modifikacích tradičního pojetí i v diverzním odklonu. Zúžený výběr čtyř hereček, na nichž chci demonstrovat téma ženského herectví ve filmu, je z mnoha ohledů nezbytný, ale i riskantní a diskutabilní: problematiku sice v jistém smyslu zprůhlední, ale zároveň i zjednodušuje. Záměrem textu však není kompletovat ani hierarchizovat, nýbrž zachytit v obrysech výrazné proměny feminity v průhledu do historie. I když hrdinky ve filmech, o nichž bude řeč, nejsou programově feministické, projevují se u nich emancipační tendence a i v limitech formátů autorského filmu nebo pravidel produkčních systémů zprostředkují závažné zprávy o ženském sebeuvědomění.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #131

Článek vyšel v časopise Cinepur #131, říjen 2020.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Člověk člověku zombíkem / The Last of Us: Part II (Michal Böhm, videohra) • Chirurgický řez polskou společností / Corpus Christi (Janis Prášil, kritika) • Přisprostlé tancování osmdesátkovým rychlodabingem / Králové videa (Antonín Tesař, kritika) • Vzpomínková kniha Gorana Markoviće v českém překladu a nových souvislostech / Česká škola neexistuje (Alena Šlingerová, kniha) • Králova řeč po česku / Havel (Pavel Sladký, kritika) • Praktický průvodce sexem pro mileniály / Můžu tě zničit (Martin Šrajer, televize) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut


DALŠÍ Z RUBRIKY

KVIFF: Co letos vidět ve Varech? 5 tipů Cinepuru

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Ostrůvek náročného dokumentárního kina / Visions du Réel 2022

Editorial 141

Trojúhelník smutku: Na rozbouřených vlnách satiry

Osamění nelze utéct? / 75. festival v Cannes

Dům je černý: Radikální poezie ošklivosti

Michaël Dudok de Wit: Možná zítra a možná nikdy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Woody Allen se obhajuje / K pamětem zneuctěného filmaře

Kniha o Pavlovi a Daně


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (36) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (106) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (242) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1091) / mimo kino (190) / novinka (814) / pojem (36) / portrét (49) / profil (98) / reflexe (26) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (128) / událost týdne (284) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)