Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

novinka / Redakce / 29. 9. 2020

Festival v Cannes letos bude! Alespoň tedy ve velmi zkrácené verzi, která se na francouzské riviéře uskuteční během trojice dnů, od 27. do 29. října. Místní kongresový palác se navíc otevře široké veřejnosti, která jinak za běžného provozu nemá bez akreditace či náhodně ukořistěné vstupenky na prestižní canneský festival přístup.

Na programu budou čtyři celovečerní filmy, s nimiž pořadatelé v čele s ředitelem Thierrym Frémauxem původně počítali do letošní hlavní soutěže. Celou minipřehlídku zahájí francouzský film Un triomphe režiséra a scenáristy Emmanuela Courcola. Příběh inspirovaný reálnými událostmi vypráví o herci, který v nouzi přijme nabídku vést divadelní workshop ve vězení. Talent, kterým vězni disponují, jej nakonec přivede na nápad realizovat se souborem představení ve skutečném divadle.

Promítat se bude také novinka dalšího francouzského režiséra Bruna Podalydèse s názvem Les Deux Alfred o nezaměstnaném Alexanderovi, který musí skloubit tajemnou nebezpečnou práci s hlídáním vlastních dětí.

Třetím filmem v programu bude snímek Asa ga kuru japonské filmařky Naomi Kawase, která je v posledních letech jednou z autorských stálicí canneského výběru. A konečně čtvrtým filmem bude oceňované drama Beginning, jež ve francouzské koprodukci natočila gruzínská režisérka Dea Kulumbegašvili. Její film z komunity jehovistů v minulých dnech ovládl soutěž ve španělském San Sebastianu, kde kromě hlavní ceny Zlaté mušle získal i ceny pro nejlepší režii, scénář i ženský herecký výkon.

Kromě těchto čtyř celovečerních filmů se v pokráceném programu letošních Cannes objeví také výběr soutěžních krátkometrážních filmů a sekce studentských krátkých filmů Cinéfondation. Právě v těchto dvou sekcích se zároveň budou rozdávat ceny. Rozhodne o nich porota, jejíž složení pořadatelé teprve oznámí.

Vedle Berlinale a Benátek, kterým se navzdory pandemii podařilo letošní ročník s menšími či většími omezeními uspořádat, tak na Cannes celá situace dopadla zřejmě nejvýrazněji. Nezbývá než doufat, že příští rok v květnu se na Croisette bude opět udílet Zlatá palma.

Přečteno 1137x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.5 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #142

#142

srpen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály

Nový Aronofsky i Panahi: Benátky oznámily soutěž

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici


DALŠÍ Z RUBRIKY

Making Elvis Cool Again / Elvis

Kouzlo filmových manifestů / Editorial #142

Absurdní komedie z amerického Jihu / Moudrá krev Johna Hustona

Spontánní vynalézání filmu / Šindži Sómai

Nebeský běh přes překážky o vlastní duši / Neon White

Říkanky posedlého batolete / The Baby

Archiv pohyblivého obrazu / Mimo kino

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

2x Godard méně známý

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI

10. Noir Film Festival

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (38) / cinepur choice (33) / editorial (117) / fenomén (83) / festival (115) / flashback (15) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (14) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1102) / mimo kino (191) / novinka (818) / pojem (36) / portrét (50) / profil (100) / reflexe (27) / report (148) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (86) / téma (1018) / televize (131) / událost týdne (288) / videohra (82) / web (44) / zoom (172)