Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

novinka / Redakce / 29. 9. 2020

Festival v Cannes letos bude! Alespoň tedy ve velmi zkrácené verzi, která se na francouzské riviéře uskuteční během trojice dnů, od 27. do 29. října. Místní kongresový palác se navíc otevře široké veřejnosti, která jinak za běžného provozu nemá bez akreditace či náhodně ukořistěné vstupenky na prestižní canneský festival přístup.

Na programu budou čtyři celovečerní filmy, s nimiž pořadatelé v čele s ředitelem Thierrym Frémauxem původně počítali do letošní hlavní soutěže. Celou minipřehlídku zahájí francouzský film Un triomphe režiséra a scenáristy Emmanuela Courcola. Příběh inspirovaný reálnými událostmi vypráví o herci, který v nouzi přijme nabídku vést divadelní workshop ve vězení. Talent, kterým vězni disponují, jej nakonec přivede na nápad realizovat se souborem představení ve skutečném divadle.

Promítat se bude také novinka dalšího francouzského režiséra Bruna Podalydèse s názvem Les Deux Alfred o nezaměstnaném Alexanderovi, který musí skloubit tajemnou nebezpečnou práci s hlídáním vlastních dětí.

Třetím filmem v programu bude snímek Asa ga kuru japonské filmařky Naomi Kawase, která je v posledních letech jednou z autorských stálicí canneského výběru. A konečně čtvrtým filmem bude oceňované drama Beginning, jež ve francouzské koprodukci natočila gruzínská režisérka Dea Kulumbegašvili. Její film z komunity jehovistů v minulých dnech ovládl soutěž ve španělském San Sebastianu, kde kromě hlavní ceny Zlaté mušle získal i ceny pro nejlepší režii, scénář i ženský herecký výkon.

Kromě těchto čtyř celovečerních filmů se v pokráceném programu letošních Cannes objeví také výběr soutěžních krátkometrážních filmů a sekce studentských krátkých filmů Cinéfondation. Právě v těchto dvou sekcích se zároveň budou rozdávat ceny. Rozhodne o nich porota, jejíž složení pořadatelé teprve oznámí.

Vedle Berlinale a Benátek, kterým se navzdory pandemii podařilo letošní ročník s menšími či většími omezeními uspořádat, tak na Cannes celá situace dopadla zřejmě nejvýrazněji. Nezbývá než doufat, že příští rok v květnu se na Croisette bude opět udílet Zlatá palma.

Přečteno 639x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.5 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #133

#133

únor 2021DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

David Fincher chystá film podle komiksové série The Killer

Bertrand Bonello připravuje nové sci-fi melodrama La Bête

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu

Luca Guadagnino vyhlíží seriálový Návrat na Brideshead

3Kino Fest nabídne online středoevropské filmy i workshopy

Juniorfest se přesouvá na web, nabídne filmy i živé přenosy

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

David Fincher chystá film podle komiksové série The Killer

Režisér, který dává největší tuzéry / Nechte je všechny mluvit

Třeba nakonec narostou křídla / Rok 2020 v kinematografii

Úvod k tématu: David Fincher

Nejlepší filmy roku 2020

Editorial 133: David Fincher

Mank / „Kdo je tady opičák?“


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

David Fincher chystá film podle komiksové série The Killer

Bertrand Bonello připravuje nové sci-fi melodrama La Bête

SCANDI 2021 online

Darren Aronofsky natočí film o přejídajícím se tlouštíkovi

Lars Von Trier se vrací do Království, natočí třetí sezónu


RUBRIKY

anketa (27) / český film (107) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (107) / fenomén (73) / festival (96) / flashback (7) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (4) / kauza (33) / kniha (126) / kritika (996) / mimo kino (165) / nekrolog (1) / novinka (792) / objev (2) / pojem (36) / portrét (19) / profil (113) / reflexe (25) / report (120) / rozhovor (170) / scénář (4) / soundtrack (53) / téma (960) / televize (114) / událost týdne (267) / videohra (70) / web (42) / zoom (165)