Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

novinka / Redakce / 9. 9. 2020

V podminkách celosvětové pandemie se filmový festival Ostrava Kamera Oko letos uskuteční ve zvláštním režimu. Festivalový týden bude rozdělen na dva menší bloky, z nichž první se odehraje ve dnech 25. – 27. září v prostorách Galerie PLATO a kina Etáž v Dolních Vítkovicích. Dobu konání druhého bloku pořadatelé teprve oznámí. Situace se nepromítne pouze v pozměněné formě, ale také v samotném programu. Diváci se mohou těšit na unikátní audiovizuální noc, projekci letního kina ve Vítkovicích i pásmo soutěžních snímků, které bude akcentovat země výrazně zasažené epidemií.

Cílem rozděleného programu je nabídnout dvě odlišné vize budoucnosti, dystopickou a pozitivní. První festivalový víkend se ponese v duchu dystopie. Tomu se přizpůsobí již zahajovací audiovizuální noc plná elektronické hudby, temné vizuality a dalších smyslových požitků. Vstup na páteční program bude exkluzivně umožněn pouze padesáti návštěvníkům.

Sobotní a nedělní filmový program bude odrážet situaci pozastavených mezinárodních festivalů a utišené kinodistribuce. Kromě nových snímků uvede Ostrava Kamera Oko také starší díla tvůrců, kteří se již v minulosti na festivalu představili. Mezi nimi jsou Radu Jude, Santiago Racaj či Kleber Mendonça Filho. Výběr zároveň reflektuje tvorbu zemí výrazně postižených koronavirem, jako jsou Brazílie nebo Španělsko.

Výrazným aktuálním titulem festivalového programu pak bude bezmála šestihodinový film DAU. Degenerace, který vypráví příběh sovětského vědeckého institutu, jehož autentickou repliku na Ukrajině vystavěl režisér Ilja Chržanovskij a jeho tým. Herci i neherci byli snímání dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního, na projektu participovaly desetitisíce lidí.

Datum druhého festivalového víkendu organizátoři teprve oznámí. Ze složení programu zatím již víme, že vystoupí český hudební producent a DJ Aid Kid a vizuální umělec Pavla Karafiáta, který ve své tvorbě kombinuje matematické postupy generativního designu, simulace přírody a field recording.

Přečteno 318x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #131

#131

říjen 2020DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Wong Kar-wai napsal pokračování filmu Chungking express

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

Festival krátkých filmů BRNO16 proběhne Uprostřed ničeho

Hirokazu Koreeda natočí svůj korejský debut o baby boxech

Björk si ve vikingském filmu zahraje slovanskou čarodějnici

Noirovou přehlídku za týden slavnostně zahájí Špinavá dohoda


DALŠÍ Z RUBRIKY

Eastwood o Eastwoodovi

Burácející řeka času / Tenet

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

Kde uvidíme covidí debuty?

Editorial 131: Film a feminismus

Křičet nahlas i potichu / Tvorba současných rozzlobených animátorek

Padesát odstínů stmívání / Temný narativ v antifeministických romancích

(Tele)vize feminismu / Od emancipovaného konzumerismu k matriarchálnímu rebelství


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Denis Villeneuve natočí minisérii podle románu Joa Nesbøho

BRNO16

Festival v Cannes letos uspořádá třídenní filmovou přehlídku

Wong Kar-wai napsal pokračování filmu Chungking express

Ostrava Kamera Oko


RUBRIKY

anketa (25) / český film (100) / český talent (34) / cinepur choice (33) / editorial (105) / fenomén (73) / festival (95) / flashback (5) / fragment (18) / glosa (214) / horizont (29) / hudba (24) / kamera-pero (2) / kauza (33) / kniha (124) / kritika (980) / mimo kino (163) / nekrolog (1) / novinka (785) / objev (2) / pojem (36) / portrét (17) / profil (111) / reflexe (25) / report (116) / rozhovor (168) / scénář (4) / soundtrack (51) / téma (946) / televize (111) / událost týdne (263) / videohra (69) / web (42) / zoom (164)