Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

Ostrava Kamera Oko uspořádá festivalový dystopický víkend

novinka / Redakce / 9. 9. 2020

V podminkách celosvětové pandemie se filmový festival Ostrava Kamera Oko letos uskuteční ve zvláštním režimu. Festivalový týden bude rozdělen na dva menší bloky, z nichž první se odehraje ve dnech 25. – 27. září v prostorách Galerie PLATO a kina Etáž v Dolních Vítkovicích. Dobu konání druhého bloku pořadatelé teprve oznámí. Situace se nepromítne pouze v pozměněné formě, ale také v samotném programu. Diváci se mohou těšit na unikátní audiovizuální noc, projekci letního kina ve Vítkovicích i pásmo soutěžních snímků, které bude akcentovat země výrazně zasažené epidemií.

Cílem rozděleného programu je nabídnout dvě odlišné vize budoucnosti, dystopickou a pozitivní. První festivalový víkend se ponese v duchu dystopie. Tomu se přizpůsobí již zahajovací audiovizuální noc plná elektronické hudby, temné vizuality a dalších smyslových požitků. Vstup na páteční program bude exkluzivně umožněn pouze padesáti návštěvníkům.

Sobotní a nedělní filmový program bude odrážet situaci pozastavených mezinárodních festivalů a utišené kinodistribuce. Kromě nových snímků uvede Ostrava Kamera Oko také starší díla tvůrců, kteří se již v minulosti na festivalu představili. Mezi nimi jsou Radu Jude, Santiago Racaj či Kleber Mendonça Filho. Výběr zároveň reflektuje tvorbu zemí výrazně postižených koronavirem, jako jsou Brazílie nebo Španělsko.

Výrazným aktuálním titulem festivalového programu pak bude bezmála šestihodinový film DAU. Degenerace, který vypráví příběh sovětského vědeckého institutu, jehož autentickou repliku na Ukrajině vystavěl režisér Ilja Chržanovskij a jeho tým. Herci i neherci byli snímání dnem a nocí, natočeny byly stovky hodin materiálu, často velmi sexuálně a násilně explicitního, na projektu participovaly desetitisíce lidí.

Datum druhého festivalového víkendu organizátoři teprve oznámí. Ze složení programu zatím již víme, že vystoupí český hudební producent a DJ Aid Kid a vizuální umělec Pavla Karafiáta, který ve své tvorbě kombinuje matematické postupy generativního designu, simulace přírody a field recording.

Přečteno 892x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály

Nový Aronofsky i Panahi: Benátky oznámily soutěž

Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča

Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici

Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon

Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici

Locarno ocení americkou režisérku Kelly Reichardt


DALŠÍ Z RUBRIKY

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Top Gun: Maverick / Mentor, který nedokáže přestat být hrdinou

KVIFF: Co letos vidět ve Varech? 5 tipů Cinepuru

Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit

Ostrůvek náročného dokumentárního kina / Visions du Réel 2022

Editorial 141

Trojúhelník smutku: Na rozbouřených vlnách satiry

Osamění nelze utéct? / 75. festival v Cannes


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

10. Noir Film Festival už 17.8.

Snímek Terezy Nvotové Světlonoc zvítězil v Locarnu

Španělský noir i Finchera nabídne Noir Film Festival

Festival v Litoměřících ukáže rituály

75. Festival v Locarnu


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (114) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (286) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)