Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

událost týdne / Redakce / 16. 6. 2020

Duchařský dobrodružný film Extra Ordinary dnes zahájí 27. ročník Dnů evropského filmu. Rozpustilá komedie vypráví o instruktorce z autoškoly, která musí zkrotit nadpřirozenou moc rozpínající se po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endyho Loughmana posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech, v katalánském Sitgesu nebo v italském Terstu. Slavnostní zahájení DEF proběhe v pražské Lucerně a osobně se jej zúčastní irská velvyslankyně Cliona Manahan. Večerem diváky provede Lukáš Rumlena.

DEF se zaměřují výhradně na současný evropský film a letos představí přes čtyřicet filmů z téměř třiceti evropských zemí. V celkem šesti programových sekcích uvedou oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

V sekci Hvězdy budou k vidění oceňované filmy z renomovaných světových festivalů. Mezi nimi například poslední karlovarský vítěz Otec, kontroverzemi obestřený polský Klér nebo Pinocchio italského režiséra Mattea Garroneho. Do sekce Strach a sny, kam patří i zahajovací film přehlídky, dramaturgové zařadili řeckou hororovou fantasy Propletení nebo stylizovaný film Hellhole belgického režiséra Base Devose. Filmy s ekologickou tematikou pak představí sekce K věci - Do divočiny. Zde se bude promítat film Až přijde oheň režiséra Olivera Laxeho, švýcarsko-francouzský film Po větru nebo oceňovaný snímek Space Dogs o přátelství dvou moskevských psů.

Vybrané projekce doplní také doprovodný program.. Po projekci filmu Space Dogs bude následovat debata s organizací Hlas zvířat, která se významně se zasadila o aktuálně schválenou novelu trestního zákoníku, která upravuje nedostatečnou legislativu v oblasti ochrany zvířat. Debaty se zúčastní také právnička Tereza Plická a jedna z ambasadorek DEF herečka Kateřina Hrachovcová. Po filmu Až přijde oheň reflektujícím problematiku sucha a požárů budou na toto téma diskutovat Elena Višnar Malinovská, vedoucí oddělení adaptace na klimatickou změnu, Evropská komise, Pavel Zahradníček - klimatolog a vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny, AV ČR; člen týmu Intersucho, Romana Březovská - ministerský rada, MŽP.

Hlavní část programu se bude ve dnech 16. - 23. června konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst.

Přečteno 1232x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Anifilm 2023

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMUFEST

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)