Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

Online edice festivalu Visions du Réel uvede pět českých filmů

novinka / Redakce / 15. 4. 2020

Švýcarský festival dokumentárních filmů Visions du Réel se řadí mezi relativně početnou skupinu přehlídek, které svůj program vzhledem ke koronavirové krizi přesouvají na internet. Již od 17. dubna, tedy tohoto pátku, bude možné zhlédnout zdarma online velkou většinu titulů z letošní soutěžní i nesoutěžní selekce. S výjimkou sekce National, kterou si pustí pouze diváci v domovském Švýcarsku, bude program přístupný celosvětově. Na každý film se přitom bude moci podívat maximálně 500 diváků.

Visions du Réel letos mimo jiné uvede pět českých nebo koprodukčních snímků. V mezinárodní soutěži středometrážních a krátkých filmů se představí dokument Jan Jedlička: Stopy krajiny režiséra Petra Záruby. Snímek vypráví příběh výtvarníka, fotografa a experimentálního filmaře, který po roce 1968 emigroval z Československa do Švýcarska a zde znovu našel tvůrčí inspiraci. V téže sekci bude soutěžit také film Elišky Cílkové s názvem Pripyat Piano, který se soustředí na radioaktivním prachem pokryté klavíry v opuštěném městě Pripjať dodnes postiženém černobylskou havárií.

V nesoutěžní sekci Grand Angle bude mít světovou premiéru film Vlci na hranicích. V něm režisér Martin Páv sleduje kontroverze okolo přirozeného návratu vlků do oblasti severočeského Broumovska.

V sekci studentských krátkometrážních filmů bude soutěžit animovaný snímek M E Z E R Y režisérky Nory Štrbové z pražské FAMU. Film vychází z osobního příběhu autorky a jejího bratra, jenž onemocněl nádorem na mozku a přišel tak o svou paměť.

Do přehledové sekce Latitudes pak dramaturgové zařadili dokument Státní pohřeb režiséra Sergeje Loznici, který vznikl v holandsko-litevsko-české koprodukci. Film, na němž se za českou stranu podílely nutprodukce a Česká televize, ukazuje dosud neviděné záběry z pohřbu sovětského diktátora Josefa Stalina.

Kromě řady nových dokumentů z celého světa Visions du Réel nabídne také několik retrospektivních sekcí. Festival vzdá poctu významné francouzské autorce Claire Denis, od které budou k vidění zásadní hrané filmy Beau travail a Sama v Africe, raný snímek S'en fout la mort, ale také málo dostupné dokumenty: hudební dokument Man no Run, film Vers Mathilde o francouzské choreografce Mathilde Monnier a televizní dokument o Jacquesu Rivettovi.

Retrospektivní pocty se dočkají ještě dva výrazní autoři, brazilská dokumentaristka Petra Costa (Elena, Na hraně demokracie) a kanadský filmař Peter Mettler (např. filmy Stát se zvířetem, Gambling Gods and LSD).

Časové rozpětí, po které budou jednotlivé sekce divákům dostupné, se napříč sekcemi liší. Některé sekce se zpřístupní například až 24. nebo 25. dubna, jiné budou otevřené již od tohoto pátku. Více informací na oficiálním webu Visions du Réel.

Přečteno 2432x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
0.8 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Nové knihy o filmu či fotce na Ji.hlavě

Úvod k tématu Blízký východ

Nový Dhont i Svatý pavouk. Be2Can promítne výběr z festivalů

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový CINEPUR s tématem True Crime

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)