Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Berlinale uvede nového Petzolda, Ferraru i Kelly Reichardt
novinka / Redakce / 29. 1. 2020
Čekání na seznam filmů z hlavní soutěže festivalu Berlinale se letos neobvykle protáhlo až do konce ledna. Snad také proto, že tato významná přehlídka spolu s jubilejním 70. ročníkem dostala i nové vedení, programového ředitele Carla Chatriana (dříve šéfa MFF Locarno) a výkonnou ředitelku Mariette Rissenbeek.
Zřejmě největším ryze cinefilním úlovkem nového dramaturgického týmu je novinka tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga s názvem Rizi (Dny), v níž nebude chybět ani filmařův dvorní herec, spolupracovník a partner Lee Kang-sheng.
Chatrianovi se pro berlínskou soutěž podařilo získat i nový film nonkonformního bouřliváka Abela Ferrary Siberia, který má být průzkumem snového jazyka. V hlavní roli se představí Willem Dafoe, který hrál již v několika Ferrarových filmech, mj. v životopisném snímku Pasolini.
Z amerických filmů se v Berlíně představí lehce westernové drama First Cow uznávané režisérky Kelly Reichardt. A poté snímek další zámořské autorky Elizy Hittman Never Rarely Sometimes Always, který se s výbornými ohlasy hrál již na právě probíhajícím festivalu Sundance.
Současnou německou kinematografii ve výběru zastoupí pravidelný účastník berlínské soutěže Christian Petzold, který tentokrát uvede moderní adaptaci pohádkového příběhu o vodní víle s názvem Undine. Dále bude k vidění i nová adaptace slavného románu Berlin Alexanderplatz, jejímž režisérem je Burhan Qurbani.
Překvapením je nepochybně zařazení filmu DAU. Natasha, jenž vychází z megalomanského projektu ruského autora Ilji Chržanovského. Šlo v podstatě o experiment, při kterém Chržanovskij vytvořil na severu Ukrajiny obří Institut připomínající ústavy stalinistického Ruska a přesídlil do něj na několik měsíců i let řadu herců i neherců. Ty pak dlouhodobě natáčel a sledoval, z čehož získal údajně více než 700 hodin materiálu. DAU. Natasha tak představuje jeden z prvních výstupů projektu - a zřejmě vůbec první filmový.
V berlínské soutěži dále nebudou chybět ani některé stálice festivalového okruhu, korejský režisér Hong Sang-soo, francouzský auteur Philippe Garrel, britská režisérka Sally Potter nebo perzekvovaný íránský režisér Mohammad Rasoulof, jehož film vznikal v koprodukci Íránu, Německa a České republiky.
Kompletní seznam soutěžních filmů uvádí oficiální stránky festivalu. Berlinale letos proběhne v termínu od 20. února až do 1. března.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
0 /2
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY novinka
Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča
Méně známého Wajdu uvede Kino na hranici
Porotě v Cannes bude předsedat herec Vincent Lindon
Zbláznil se celý svět, nebo jenom my?, ptá se festival Kino na hranici
Locarno ocení americkou režisérku Kelly Reichardt
DALŠÍ Z RUBRIKY
Hrát si s prázdným prostorem / Rozhovor s animátorem Michaëlem Dudokem de Wit
Ostrůvek náročného dokumentárního kina / Visions du Réel 2022
Trojúhelník smutku: Na rozbouřených vlnách satiry
Osamění nelze utéct? / 75. festival v Cannes
Dům je černý: Radikální poezie ošklivosti
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
15. Fest Anča v Žilině a ženy v animaci
Ženy v animaci bude objevovat letošní Fest Anča
Karlovarská soutěž uvede debut Tomasze Wińskiho
RUBRIKY
anketa (31) / český film (116) / český talent (36) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (104) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (242) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1088) / mimo kino (190) / novinka (814) / pojem (36) / portrét (49) / profil (98) / reflexe (26) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (128) / událost týdne (284) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)