Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kolonizátor, nebo adoptivní rodič? / Supertelevize jako značková identita Netflixu

téma: Netflix / Ondřej Pavlík / 5. 12. 2019

Co máme na mysli, když hovoříme o „seriálu (či filmu) od Netflixu“? V jakých ohledech se touto otázkou dotýkáme problému autorství, vlastnictví nebo uvádění? Přestože se v tak kolosální, a přitom tak bedlivě střežené videotéce těžko nalézá jednotný „značkový“ přístup k produkovanému a distribuovanému obsahu, lze se o to alespoň pokusit. Netflix může letmo vyhlížet jako odosobněný – a zároveň „na míru“ personalizovaný – velkoobchod se smíšeným, pestrobarevně obaleným zbožím, jež se ztrácí v nekonečných otáčivých poličkách. V tom, jak svoje zboží tato videotéka prezentuje, kurátoruje a produkuje, nicméně následuje řadu konkrétních, hůře či lépe uchopitelných strategií.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #126

Článek vyšel v časopise Cinepur #126, prosinec 2019.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Krize chilské mládeže / Ema (Marek Čermák, zoom) • Hledání otce, hledání syna / Dálava (Martin Mišúr, kritika) • Všichni proti všem / Situace na současném streamingovém trhu (Milan Kruml, téma) • Králové a slouhové v zadrátovaných bažinách / Král Šumavy (Jan Foll, kniha) • Úvod k tématu: Netflix (Lukáš Skupa, téma) • Big (not) in Japan / Anime na Netflixu (Antonín Tesař, téma) • a další.

Obsah čísla

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)