Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Dvacátá Mezipatra proběhnou v proudu změn
novinka / Redakce / 4. 11. 2019
Hlavní téma dvacátého ročníku festivalu queer filmů Mezipatra nese název "V proudu změn". Kulaté výročí přehlídky tak pořadatelé chápou jako příležitost zdůraznit společenský a politický rozměr festivalu. Vyzdvihují nejen vzájemnou queer solidaritu, ale také nutnost aktivně se do dění zapojit a nenechat se přitom odradit překážkami nebo odporem okolí.
Mezipatra zahájí americká komedie Adam režiséra a scenáristy Rhyse Ernsta, který je také producentem známého queer seriálu Transparent. Celovečerní debut předního trans tvůrce současnosti vznikl podle předlohy Ariel Schrag pojednávající o stejnojmenném hrdinovi, jenž ve snaze získat srdce dívky zapírá svou cis identitu. Snímek, který s lehkostí a citem autenticky ukazuje queer komunitu, měl světovou premiéru na festivalu Sundance. Rhys Ernst ho na Mezipatra přijede uvést osobně.
Film Adam bude zároveň součástí hlavní soutěžní sekce, v níž se dále objeví například švédsko-gruzínské drama nominované na Oscara Dokud se tančí nebo netradiční brazilská road movie oceněná berlínskou Teddy Award Historka o zelené planetě.
Vůbec poprvé se na Mezipatrech představí nový distribuční label Queer Kino. Pod touto značkou festival letos uvádí do českých kin dva filmy. Prvním titulem je francouzské drama Zatoulaný Camilla Vidal-Naqueta, které je sondou do prostředí absolutní svobody i příběhem jedince, který ačkoliv k životu přistupuje pasivně, žádá si od něj něžnou pozornost. Druhým snímkem je osmý snímek kanadského tvůrce Xaviera Dolana Matthias a Maxime, letos uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes. Dolanův film vstoupí do distribuce 14. listopadu.
Další novinkou letošního ročníku je Industry program určený filmovým profesionálům. Kompletní program 20. Mezipater je již k nalezení na stránkách festivalu.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
0 /1
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY novinka
Na Slovensku vzniká autorský hororový film Matka noci
Na Netflixu se rýsuje prequel k Čínské čtvrti. Je u toho Fincher
Peter Kerekes dokončuje svůj hraný debut Cenzorka
Damien Chazelle svůj příští film zasadí do Hollywoodu 20. let
Paul Schrader chystá film o moderním Vilému Tellovi z casina
Dvacátá Mezipatra proběhnou v proudu změn
Českou radost na Ji.hlavě vyhrál dokumentární portrét Sólo
Fincher našel svého Orsona Wellese pro životopisný film Mank
DALŠÍ Z RUBRIKY
Síla Dolanova polibku / Matthias a Maxime
Na Slovensku vzniká autorský hororový film Matka noci
Big (not) in Japan / Anime na Netflixu
Algoritmický výběr druhů / Netflix a dokumentární film
(Para)normální trauma / Dům na kopci a Mike Flanagan v hororové tvorbě Netflixu
Kolonizátor, nebo adoptivní rodič? / Supertelevize jako značková identita Netflixu
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
Na Slovensku vzniká autorský hororový film Matka noci
Na Netflixu se rýsuje prequel k Čínské čtvrti. Je u toho Fincher
RUBRIKY
anketa (24) / český film (86) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (100) / fenomén (73) / festival (88) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (119) / komiks (10) / kritika (823) / minikritika (113) / nekrolog (1) / novinka (745) / objev (3) / pojem (36) / portrét (13) / profil (107) / reflexe (24) / report (112) / rozhovor (163) / scénář (4) / soundtrack (47) / téma (912) / televize (106) / tisková zpráva (1) / událost týdne (247) / výstava (1) / video (2) / videoart (16) / videohra (64) / web (42) / zoom (159)