Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Aussie & Kiwi Film Fest

Aussie & Kiwi Film Fest

událost týdne / Redakce / 1. 11. 2019

Divácky i mezinárodně nejúspěšnější současné snímky Austrálie, Nového Zélandu a Pacifiku představí od 1. do 6. listopadu v pražských kinech festival Aussie & Kiwi Film Fest. Programem přehlídky filmů a kultury protinožců se prolíná téma svoboda v souvislosti s výročím 30 let od pádu komunistického bloku v Evropě. Festival ve velkém sále Lucerny slavnostně zahájí aboriginská zpěvačka Jessie Lloyd a snímek Dámy v černém.

Komediální drama Bruce Beresforda Dámy v černém, které v Austrálii získalo ceny kritiky za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší hudbu a kostýmy, se odehrává v Sydney 50. let 20. století. Zdánlivě obyčejný příběh několika prodavaček v černé uniformě ve skutečnosti ukazuje výraznou proměnu země, která přijímala migranty z celého světa a která z toho čerpá dodnes. Komedie o tom, jaké předsudky měli (a stále mají) Evropané o Austrálii a Australané o Evropanech, a jak se s nimi vypořádat na obou stranách. Před projekcí vystoupí zpěvačka Jessie Lloyd s aboriginskýmisionářskými písněmi. V kavárně Lucerna diváci uvidí fotografickou výstavu Havel na Novém Zélandu z oficiální Pacifické cesty prvního polistopadového prezidenta, kterou v roce 1995 zaznamenal fotograf Jiří Jírů.

Výrazné herecké výkony Hugo Weawinga, Terence Stampa a Guye Pearce, okázalé kabaretní kostýmy oceněné Oscarem a populární melodie. Hvězda archivu australské kinematografie, která letos oslavila 25 let od uvedení. Dobrodružství Priscilly, královny pouště - road movie o cestě travesty umělců australským outbackem s famózními kabaretními čísly se stalo kultovním snímkem nejen v LGBT komunitě. Vizualita filmu s autobusem a obřím střevícem byla v roce 2000 použita při závěrečném ceremoniálu na LOH v Sydney, v roce 2006 vznikla muzikálová adaptace. Projekci filmu uvede tematické vystoupení travesty Hanky Panky Show ve velkém sále Lucerny v sobotu 2.11.

Snímek Neutonout, který na Berlinale získal Cenu ekumenické poroty a nominace na Cenu za nejlepší debut nebo Filmovou cenu Amnesty International, divákům představí těžký osud čtrnáctiletého Chakry z Kambodži. V touze za lepším životem odchází z rodné vesnice, brzy je ale chycen do pasti pašeráků s lidmi a prodán do otroctví na thajskou rybářskou loď. Australský režisér zobrazil brutální, ale pravdivý popis nucených prací v mořích jihovýchodní Asie. Jeho film je vášnivé svědectví o sociální nespravedlnosti a zároveň šokující výpověď o chlapci, jehož lidskost prochází náročnou zkouškou. Po projekci filmu v kině Atlas 4. listopadu následuje debata "Jak osvobodit novodobé otroky?" - moderátor Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus bude mluvit s odborníky z organizace La Strada ČR a Ústavu mezinárodních vztahů.

Šest festivalových projekcí proběhne v kině Národního filmového archivu – Ponrepo. Pozornost k ženskému elementu ve filmu poutá snímek devíti pacifických režisérek Vai. Aktuální téma ochrany životního prostředí představuje snímek s Geoffrey Rushem Chlapec a pelikán. K vidění bude také archivní novozélandské drama Mauri a festival zakončí muzikálový příběh Narcisy.

Více informací na oficiálním webu festivalu.

Přečteno 1035x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can

2x Godard méně známý

Filmový festival Litoměřice

10. Noir Film Festival

75. Festival v Locarnu


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový CINEPUR s tématem True Crime

Anketa / Nejlepší filmy roku 2022

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)