Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Bumtarata bum bum bum / The Beach Bum

Bumtarata bum bum bum / The Beach Bum

kritika / Ondřej Pavlík / 6. 8. 2019

Harmony Korine se už od svého buřičského debutu Gummo profiluje jako filmař, který láskyplně nasává popkulturu ve vší její hymnické grandióznosti a zasazuje ji do výjevů jako ze třetiřadé freak show. Zdivočelá směs provařených rádiových fláků a hrubozrnné odpadní estetiky přitom neústí v samoúčelně provokativní kontrapunkty, ale často obsahuje spodní proudy palčivé společenské reflexe. Je to jako sledovat zářivý americký úsměv, jehož koutky se však šklebivě roztahují do stran a za dokonale nablýskaným chrupem odhalují nepatřičné tmavé mezery.

Takový je i The Beach Bum, v němž floridský prokletý básník s přezdívkou Moondog účinkuje jako bezdomovec na vysoké noze a potácí se od špinavých barových podlah až k Pulitzerovi. Ačkoli jde o Korinův dosud nejvstřícnější snímek, který je jako stvořený k oddechové projekci s jedním či dvěma pivečky, nelze jej v tomto ležérním modu zcela divácky a interpretačně vyčerpat. Podobně jako v režisérově vrcholném filmu Spring Breakers, je i zde třeba sledovat omamně rozevláté pásmo videoklipově opulentních pasáží jako součást střízlivějícího, generačně vedeného portrétu o smyslu vzpoury, (non)konformismu a vratkém pohybu na hraně sociální přijatelnosti.

Právě generační hledisko je tím, co mezi Korineovými dvěma posledními filmy prochází zásadní obměnou. Ve Spring Breakers skrze podvratně obsazené disneyovské princezničky prosvítala rozcapená privilegovanost mladých bílých mileniálů. The Beach Bum naopak dnešní dvacátníky líčí jako zaprděné nudné „nešousty“ bez citu pro humor a spontaneitu, zatímco nezřízené pařby a rozjuchané přestupky proti zákonu přenechává lidem kolem padesátky – těm, kdo se možná nevlní u cajdáku od Britney Spears, ale rádi si zakřepčí na song od Peggy Lee.

Snímek přitom není prostoduchým manifestem nekorektnosti v přehnaně korektních časech ani se nesnižuje k hloupému hospodskému láteření, že „ti mladí dneska neuměj chlastat“. Psí kusy plážového vagabunda, jež by v průměrné huličské komedii patřily k rutinním vtipům, jsou tu podávané se zarážející samozřejmostí. Nevěru spojenou s hrubým zanedbáváním rodičovských povinností film například přechází jakoby nic – ne snad proto, že by ji schvaloval, ale protože ji tak vnímá sám Moondog.

K Moondogovým výstřelkům, jimiž nadto hrdina zázračně proplouvá bez jakýchkoli trvalejších následků, se tak velmi složitě zaujímá jednoznačné stanovisko. Nakažlivost jeho pohodářství nelze oddělit od naprosté ignorace společenských pravidel i individuální odpovědnosti. Což navíc, jak se aspoň na první pohled zdá, neslouží ani bůhvíjak oduševnělému umění ani vznešeným ideálům, nýbrž celkem přízemnímu hédonismu. Bakchanálie, jež film rozpoutává, nicméně přesto působí zvláštně svůdným a osvobozujícím dojmem, a stojí za to ptát se proč. Zejména k Moondogově poetické tvorbě, způsobu, jakým vzniká, a ohlasu, jakému se jí dostává, totiž Korineův snímek přistupuje s roztomile naivní, místy až satirickou nadsázkou. Ačkoli jde o verše, které nemají větší úroveň než dětské říkanky ve stylu „bumtarata bum bum bum“, z nějakého důvodu sklízejí čtenářský i literárně-kritický úspěch.

V době, která uctívá asketický workoholismus a kariérní úspěchy vysvětluje jako zasloužený výsledek soustavné tvrdé dřiny, The Beach Bum takové hodnotové nastavení dokonale převrací. A protože to jsou v hojné míře právě mileniálové, kdo tento kult samospásné pracovitosti následují a zároveň se vyrovnávají s jeho neudržitelností a s ní spojenými deziluzemi, může sledování Korineova filmu divákům této generace navozovat nezvyklou relaxaci hraničící s katarzí.

Étos snímku možná vůbec nejlépe vystihuje závěrečná explozivní scéna, kterou lze nejproduktivněji číst jako novodobou parafrázi slavného finále filmu Zabriskie Point Michelangela Antonioniho. Moondogův ohňostroj přitom není vyjádřením (představované) kontrakulturní revolty vůči nadbytečnému přepychu a bohatství – jeho radikálnost spočívá v absenci jakékoli ideologické motivace.

Ač by tedy možná bylo efektní říct, že Korine spolu s věčně vysmátým Matthewem McConaugheym v roli Moondoga „ukazují systému fakáče“, nebyla by to tak úplně pravda. V odvázaném filmu o chorobně bezstarostném spontánním přežívání z vteřiny na vteřinu jsou podobná gesta komukoli úplně jedno.

Přečteno 2259x

Článek vyšel v časopise Cinepur #123, červen 2019.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2.4 /9

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal


DALŠÍ Z RUBRIKY

Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu

Kalvárie / Když láska bolí

Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet

Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko

Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu

Dobývání marnosti / Kreativní destrukce Wernera Herzoga

Tár / Kyborgův životopis

Modrý kaftan / Hedvábný plášť bez ornamentů


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #123 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #123, červen 2019

Z obsahu tištěného čísla:

Bumtarata bum bum bum / The Beach Bum (Ondřej Pavlík, kritika)

Brk, inkoust a gamepad / Sunless Skies (Ondřej Trhoň, videohra)

Princip slasti televizních koprodukcí / Rozhovor s Dariuszem Jabłońským (Martin Svoboda, téma)

Víra jako droga / Modlitba (Kristýna Vaňková, kritika)

Co odnesly proudy Streamu / (Ne)specifická česká on-line seriálová produkce (Dorota Vašíčková, téma)

Úvod k tématu: Současný český seriál (Lukáš Skupa, téma)

+ více...