Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Kino na Hranici
událost týdne / Redakce / 23. 4. 2018
Kromě plenérového promítání jsou samozřejmě přichystány nejzajímavější filmové novinky z oblasti střední Evropy, které tvoří pilíř přehlídky. Nechybí ani tematické cykly a retrospektivy výrazných osobností. Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objevuje jen nepatrný zlomek, by si diváci rozhodně neměli nechat ujít letošního laureáta polských filmových cen – debut režiséra Piotra Domalewského Tichá noc či na Oscara nominovaný animovaný film S láskou Vincent Doroty Kobielové a Hugha Welchmana, který byl natočen z 66 960 originálních olejomaleb. Čtyřicet těchto originálů si budou moci diváci prohlédnout na jedné z mnoha doprovodných výstav. Další expozice v prostorách KaSS Střelnice nabídne ke zhlédnutí fotografie na téma roku 1968, kterou zapůjčilo České centrum z Varšavy a na náměstí v Českém Těšíně bude umístěna také exteriérová výstava fotografií věnována uplynulým devatenácti ročníkům Kina na hranici.
„Českým divákům doporučuji z nejnovějších titulů polské produkce film Małgorzaty Szumovské Tvář (oceněný Stříbrným medvědem na letošním Berlinale), který je zářným příkladem konzistentního uměleckého vývoje. Velkou událostí jistě bude předpremiérové uvedení filmu Michała Borczucha Komodští varani”, říká dramaturg polské části přehlídky Łukasz Maciejewski. Z českých a slovenských titulů se mimo jiné bude promítat čerstvá novinka Hastrman Ondřeje Havelky, dokument Olgy Sommerové Červená, novinkové drama Dubček režiséra Laco Halamy, vítězný snímek slovenských filmových cen krimi-drama Petera Bebjaka Čára, či studentským Oscarem oceněné originální dílko Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii. K tradičnímu maďarskému akcentu v programu, kdy se bude promítat oceňované dílo O těle a duši Ildikó Enyediové a Polární záře Márty Mészárosové, se letos poprvé přidává i akcent ruský filmem Nemilovaní Andreje Zvjaginceva.
Důležitou součást programu představují autorské retrospektivy. Pocty se letos dostane světově uznávanému režisérovi Krzysztofu Zanussimu, českému režisérovi Janu Hřebejkovi a jeho dvornímu scenáristovi Petru Jarchovskému. Herecké retrospektivy se zaměří na filmografii českého herce Ivana Trojana a polské herečky Danuty Stenky. Všichni jmenovaní na letošní filmovou přehlídku do Těšína osobně dorazí. Kromě nich se na přehlídku chystají i další hosté. Slovenský režisér Martin Šulík osobně představí svůj nový film Tlumočník, který bude letošní přehlídku slavnostně zahajovat.
Zájmu diváků by neměla uniknout ani rozsáhlá retrospektiva bratislavské VŠMU. V rámci tematických cyklů budou uvedeny nejen kultovní filmy reflektující přelomové události roku 1968, ale také ty, které navazují na letošní jubileum přehlídky. Trojici cyklů uzavírá blok Kino/Divadlo.
Bližší informace uvádějí oficiální stránky festivalu.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne
Nový CINEPUR s tématem True Crime
15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)