Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Febiofest

Febiofest

událost týdne / Redakce / 8. 3. 2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest bude slavnostně zahájen 15. března 2018 v pražském Obecním domě. Zahájení se zúčastní také jeden z hlavních zahraničních hostů festivalu, herec a komik Mark Gatiss, známý jako představitel Mycrofta Holmese z britského seriálu Sherlock, kde působí i jako scénárista a producent. Gatiss na Febiofestu představí v české premiéře novou minisérii Queers, která se skládá z osmi příběhů z britských queer dějin ztvárněných výraznými britskými herci a queer osobnostmi jako je Ben Whishaw, Russell Tovey nebo Alan Cumming.

Febiofest letos přivítá a uctí také několik významných osobností evropského uměleckého filmu, francouzského režiséra a jednoho z hlavních představitel takzvaného cinema du look Leose Caraxe, maďarského filmaře Kornela Mundruczóa, francouzského autora Arnauda Desplechine a herečku Catherine Deneuve.

Jednou ze speciálních sekcí letošního ročníku je výroční Best of, jež představí deset nejoblíbenějších filmů uvedených na festivalu od jeho založení v roce 1993. „Ze všech filmů, které se na festivalu za těch 25 let promítaly, jsme ve spolupráci s ČSFD vybrali ty opravdu nejpopulárnější. Doufáme, že si věrní diváci festivalu přijdou vzpomenout na svoje první setkání s těmito snímky,“ řekla ředitelka programu Anna Kopecká. Promítat se tak bude například snímek Lola běží o život Toma Tykwera, Mulholland Drive Davida Lynche či Pianista Romana Polanského.

Na Febiofestu ani letos nechybí české či česko-slovenské filmy. Diváci se mohou těšit například na snímek Tlumočník s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischkem v režii Martina Šulíka či dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. Ve světové premiéře se na festivalu představí také drama Do větru Sofie Šustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.

Další premiérou je krátký film s názvem Neptun režisérky Adély Babanové, jenž vychází ze skutečných událostí z roku 1964, kdy StB poprvé využila televizní vysílání k mystifikační kampani proti západnímu Německu. Krabice s údajnými tajnými nacistickými dokumenty ukryla do jezera, kde je objevili potápěči s kamerou. Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku. Během putování dvaceti velkoformátových obrazů režisér zkoumá rozporuplné vnímání odkazu Alfonse Muchy.

Pražská část Febiofestu potrvá do 23. března. V následujících týdnech se v rámci ozvěn festival přesouvá do regionů.

Přečteno 1893x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #148

#148

srpen 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

Filmový festival Litoměřice

49. Letní filmová škola

Anifilm 2023

FAMUFEST

Nový CINEPUR s tématem True Crime

15. Juniorfest - 4. - 10. 11. 2022

Festival krátkých filmů BRNO16

Devátý ročník Be2Can


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Filmový festival Litoměřice

Argentinu i Batmana nabídne letošní Noir Film Festival

Přišla v noci i do Litoměřic, festval zahájí zjevení letošní sezony

Festival v Litoměřicích bude překračovat hranice

Na LFŠ přijedou Lav Diaz i Rajko Grlić


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (122) / fenomén (84) / festival (124) / flashback (20) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (135) / kritika (1135) / mimo kino (195) / novinka (835) / pojem (36) / portrét (55) / profil (102) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (188) / scénář (4) / soundtrack (91) / téma (1048) / televize (141) / událost týdne (296) / videohra (86) / web (46) / zoom (175)