Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Dětský film pro dospělé / Po strništi bos
kritika / český film / Lucie Česálková / 15. 11. 2017
Nový snímek Po strništi bos využívá arzenál více i méně zajímavých stereotypů poetiky Zdeňka Svěráka – nesamozřejmá přátelství, panické či stařecké erotické fantazie, malí bojácní hrdinové, nepříliš prokreslené ženské postavy, zpravidla v rolích matek či objektů touhy, češtinářské hříčky a jazykový humor a prolínání příběhů obyčejných lidí s okolnostmi tzv. velkých dějin. Oproti Obecné škole však vyprávění nekmitá tak rytmicky mezi klíčovými prostory dětství: domácností, školou a klukovskými dobrodružstvími za městem. Dílčí zápletky se tu vzájemně neprostupují, což nedovoluje scelit epizodickou strukturu v kompaktnější tvar.
Na epizodách objevování a poznávání, ohledávání vztahů stojí řada snímků rodinného dua, a Po strništi bos také vypráví v dílčích, kauzálně takřka nepropojených scénkách. Čas válečného venkova není v očích malého Edy, který sem přijel se svými rodiči, nijak významně ukotven. Jedinou známkou rychlosti jeho plynutí zůstává datum v rohu tabule ve školní třídě. Zatímco však dynamiku vyprávění v předchozích epizodických filmech spoluurčoval humor, Po strništi bos důmyslným slovním vtipem i gagy šetří a soudržnost hledá pouze v průběžném rozvíjení drobných vedlejších motivů (např. ztracený holoubek).
Nejsilnějším elementem příběhu je tak postava Vlka, démonizovaného a ostrakizovaného strýce, kterého se Edův dědeček zřekl poté, co Vlk údajně násilně napadl svou matku. S Vlkem jsou spjata všechna „velká“ témata, jichž se Po strništi bos dotkne – tedy otázky křivdy, viny, falešné oběti a hrdinství. Skrze vztah k Vlkovi a kolektivně pěstované rodinné lži se prostřednictvím drobných promluv a jednání zpřesňuje i charakteristika jednotlivých postav – Edových rodičů, strýce s tetou a dědečka. Ať už lživou historku o Vlkovi udržují z jakéhokoli důvodu, spoluúčastní se na křivdě vůči Vlkovi a nepřímo též potvrzují falešnou představu o dědovi coby zásadovém ochránci rodinného bezpečí.
Některé z těchto problémů dospělých postav nacházejí svou paralelu i ve světě dětí, když parta vyloučí jednoho ze svých řad za „kolaboraci“ či když Eda postupně přichází na to, jak sebrat odvahu a postavit se výsměchu staršího spolužáka. Na bilanci dětského a dospělého staví mnohé z filmů syna a otce Svěrákových, Obecná škola, Kolja i pohádkově ladění snímků Kuky se vrací a Tři bratři. Po strništi bos má z těchto filmů největší ambici provázat skrze rodinnou situaci malé dějiny s těmi velkými. Oproti Obecné škole, v níž se dětské s dospělým prolíná, přičemž obě roviny mají svá tajemství (Hnízdovy románky, jeho předstírané hrdinství), v kompaktním celku, však Po strništi bos chybí takto nenucená, a přece důmyslná souhra témat a motivů.
Obecnou školu charakterizoval na počátku devadesátých let její trailer jako film, který není „tak klukovský, že by nebyl pro dospělé, a není natolik erotický, že by nebyl pro děti. Je to obecná škola pro celou rodinu.“ O necelé čtvrtstoletí později jako by chtěl Jan Svěrák natočit další dětský film pro dospělé. Fantazijními intermezzy škrtícího vlka či létajícího motocyklu, jimiž naivně pohádková dětská představivost překonává všední vesnickou každodennost, se Po strništi bos na jedné straně přibližuje pohledu dítěte, jeho vnímání a chápání světa. Na straně druhé však pro dětského diváka zůstávají mnohé roviny zápletky jednoznačně nepochopitelné. Z tohoto váhání zůstává snímek v poloze rozpačitého ohlédnutí dospělého zpět do krajiny dětství, jež potenciál silných postav a rozporuplných rodinných vztahů otupuje nostalgií a dojetím.
Po strništi bos (ČR, 2017, IMDb)
Režie: Jan Svěrák, scénář: Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák, kamera: Vladimír Smutný, střih: Alois Fišárek, hudba: Michal Novinski, hrají: Alois Grec, Oldřich Kaiser, Jan Tříska, Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková ad., 111 minut, distribuce: Bioscop (premiéra v ČR 17. 8. 2017).
Po strništi bos (ČR, 2017, IMDb)
Režie: Jan Svěrák, scénář: Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák, kamera: Vladimír Smutný, střih: Alois Fišárek, hudba: Michal Novinski, hrají: Alois Grec, Oldřich Kaiser, Jan Tříska, Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková ad., 111 minut, distribuce: Bioscop (premiéra v ČR 17. 8. 2017).
Přečteno 1614x
Článek vyšel v časopise Cinepur #113, říjen 2017.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Aktuální hodnocení článku
4 /1
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
Hodnocení filmu
Po strništi bos
**** CINEPUR (0.9)
**** ČTENÁŘI (3.3)
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY kritika
Detox od českého mainstreamu / Domestik
Za krempou zdobného klobouku / Soumrak
Zloději iluzí současného Japonska / Zloději
Smrt metanarativu a vítězství patologie / Jack staví dům
DALŠÍ Z RUBRIKY český film
Zaplnit prázdná místa / Chvilky
Matouš Valchář / Punková animace
Být number one / Muži v současných českých komediích
Věřím v zázrak ve skutečném světě / Vojtěch Domlátil
RUBRIKY
anketa (24) / český film (79) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (95) / fenomén (71) / festival (78) / fragment (18) / glosa (213) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (115) / komiks (10) / kritika (777) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (701) / objev (3) / pojem (36) / portrét (10) / profil (103) / reflexe (24) / report (105) / rozhovor (158) / scénář (4) / soundtrack (42) / téma (879) / televize (97) / tisková zpráva (1) / událost týdne (227) / video (2) / videoart (16) / videohra (59) / web (42) / zoom (154)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #113, říjen 2017
Z obsahu tištěného čísla:
Úvod k tématu 113: Werner Herzog (Lukáš Skupa, téma)
Werner goes to Hollywood / Herzog a americká filmová kultura (Martin Šrajer, téma)
Dětský film pro dospělé / Po strništi bos (Lucie Česálková, kritika)
Naděje na konci světa lidí / Válka o planetu opic (Ivo Michalík, kritika)
Křížová výprava za jiný (český) film / Křižáček (Tomáš Gruntorád, kritika)
Polibek konvertovavšího psíka / Druhá strana naděje (Kamila Dolotina, kritika)