Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Karlovy Vary: Pustina je příliš hezký seriál o nehezkých věcech

Karlovy Vary: Pustina je příliš hezký seriál o nehezkých věcech

novinka / festival / Ondřej Pavlík / 6. 7. 2016 / komentáře (2)

Exkluzivní karlovarská premiéra prvních dvou epizod očekávaného seriálu Pustina potvrdila, že koncept "kvalitní" televize je pro HBO čím dál více vyprázdněným souborem osvědčených ingrediencí. Temnotou nasáklá minisérie z česko-polského pohraničí sice zdařile napodobuje "look" pochmurných televizních dramat, ale citelně jí chybí poutavý, originální a mnohovrstevnatý scénář.

Od úvodu přitom autoři ukazují, že jsou nejen dobře obeznámení s konvencemi kriminálních seriálů, ale že se je dokonce chystají podvracet. Střídající se záběry na chlapce prchajícího podzimním lesem a ženu nahlašující policistovi, že někdo z jejího bezprostředního okolí zmizel, nás automaticky nabádají, abychom si obě věci spojili. Záhy ale vyjde najevo, že starostka Sikorová (Zuzana Stivínová), která žije s dětmi v jakémsi chátrajícím hospodářství, ve skutečnosti postrádá oslíka Froda a že její syn je v pořádku. Patřičně zmučenou mrtvolu osla posléze objeví pátrácí tým v blízkém lese. Jenže aby záhadným zmizením nebyl konec, ztratí se starostčina dcera, dospívající Míša. O detektivní zápletku je, minimálně pro úvodní díly, postaráno.

Jenže Pustina nechce být "pouze" temnou televizní kriminálkou, jakých v posledních letech vznikla celá řada. HBO seriál popisuje jako "dramatický příběh rodiny, odvíjející se na pozadí vesnické komunity, která se v extrémní situaci ocitá na prahu vlastního zániku." V traileru zahlédneme sugestivní sousloví "místo, kde můžete přijít o všechno". Tematický přesah do roviny politického dramatu slibuje dějová linie kolem referenda a dalšího směřování obce, jež však v prvních dvou epizodách nedostala moc prostoru. Slibované extrémní situace tak mezitím obstaral zejména bývalý manžel Sikorové (Jaroslav Dušek jako padlý new-age bohém), bipolární podivín, který si to v manických fázích rozdává ve své odlehlé chatě s prostitutkami.

V obou případech jsou to opravdu jen přísliby a náznaky, které se můžou, ale nemusí ve zbylých třech čtvrtinách seriálu rozvinout a propojit do komplexního celku. V tuto chvíli to vypadá spíše na druhou variantu. Absenci soustředěnějšího pojednání o problémech lidí živořících na okraji společnosti prozatím vynahrazuje koňská dávka vulgarit a prvoplánově šokantních situací. Pustinu a její vztah ke "špinavé realitě" nejlépe vystihují scény, v nichž postava Evy Holubové útrpně posedává na záchodě a pak to ještě okomentuje, že "má sračku".

Kanonádu sprosťáren, dokazující, jak je všechno v Pustině "fakt na hovno", přitom doplňují vycizelované kompozice Štěpána Kučery. Ty jsou na jednu stranu jednoduše krásné a na naše televizní poměry opravdu nevídané, ale chudobné, veskrze bezútěšné prostředí severočeského zapadákova zároveň nemístně estetizují. Seriál tak ze všeho nejvíc působí jako produkt, který vymyslela hromada kreativců v městských klimatizovaných kancelářích, aniž by ovšem páchli na místa, o nichž píší a točí, nebo měli alespoň zájem se zabývat reálnými aktuálními problémy. Pustina je seriál o drsných věcech, jejichž podání je ale uzpůsobené tomu, aby vyhlížely jako dostatečně dráždivé, ovšem v jádru neškodné atrakce.

Uspokojivě rozkrýt důvody toho, proč Pustina vypadá právě tak, jak vypadá, asi v tuto chvíli nemůžeme. Přesto si dovolím dva potenciálně klíčové faktory zmínit. Z proslovu mladého scénáristy Štěpána Hulíka před úterní projekcí se dalo mezi řádky vyčíst, že vývoj Pustiny lemovala řada nesnází, které tvůrci museli překonávat. Hulík dostal od HBO znovu důvěru poté, co jako debutant výrazně zabodoval s třídílným Hořícím keřem o událostech následujících upálení Jana Palacha. Jenže zatímco tady se mohl opřít o svoje důkladné znalosti historického kontextu normalizace, kterým se již dříve zabýval ve své knize, v případě Pustiny už tento luxus neměl a zřejmě se musel více podřizovat kreativnímu dohledu ze strany HBO. Jeho nový scénář tak tone v blíže neurčeném bezčasí, vyplněném několika klišé jako vytrženými z příručky pro začínající autory Quality TV (nechybí násilí, sex, tajemno).

Vzezření minisérie pak podle všeho zásadně ovlivnil jeden z režisérů Ivan Zachariáš (druhým je Alice Nellis). Autor mnoha reklam a festivalových znělek sice Pustině vtisknul parádní vizuál, ale se stylem už nedokázal pracovat významotvorně či jakkoli překvapivě. V kombinaci s nepřesvědčivým scénářem tak vznikl příliš hezký seriál o nehezkých věcech, který zatím postrádá potřebnou dávku ambivalence.

Letošní televizní podzim tedy můžeme očekávat s opatrnou zvědavostí. Potřebný náboj dodá říjnovému uvedení Pustiny i to, že Česká televize v téže době uvede svůj nový seriál Rapl od tvůrců Cirkusu Bukowsky. Půjde přitom o velmi podobnou látku - kriminální příběh z pohraničí, plný drog, sexu a temnoty. Bude zajímavé sledovat, jestli náhodou veřejnoprávní televize svého kabelového konkurenta nepředčí. Soudě dle úvodních dílů Pustiny není bez šance.

Přečteno 4946x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2 /5

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

22  (2.1.2017 12:52)

Nejsem autor toho clanku, ale… Jestlize producent/distributor/televizni stanice promitne jako udalost na filmovem festivalu prvni dva dily serialu, tak to dela proto, aby upoutal pozornost a aby se o projektu mluvilo a psalo. Kdyz ale o tom nekdo pise, tak muze vychazet jen z toho, co videl a videt mohl v danou chvili jen prvni dva dily. Tady se jednoznacne pozadavky ctenare/divaka a producenta/novinare naprosto rozchazeji. Asi nejcistsi by bylo, aby si novinar pockal na uvedeni cele serie a promo projekci ve Varech ignoroval a misto toho psal o filmech, ktere uvidi cele a neuvidi je (narozdil od Pustiny) nikde jinde nez ve Varech. Je ale pak otazka, jestli by Pustina (bez ohledu na jeji kvalitu) tak snadno v mediich ziskala punc udalosti.

H.S   (15.12.2016 11:42)

Pochopil jsem správně, že je to kritika 8 dílné série po dvou epizodách? To hodnotíte filmy už podle expozice? Jsem zklamaný. Ke stylu se dá jistě něco napsat, ale k postavám? K vrstvám příběhu? Pustina je opravdu umělecký produkt, ale vaše kritika je jím ještě více. Text rádoby nad věcí využívající tu nejnáročnější optiku, který chce být víc než Pustinou, přitom to ani nemáte zkouknutý. A ve filmech a seriálech se estetizuje běžně, hnus, drama, napětí a bezutěšnost prostředí se dá vyjádřit i estetickými záběry. Možná to působí nepřirozeně, protože v čr serály většinou točíme jen hnusně a asi jsme si zvykli

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #146

#146

duben 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Hlynur Pálmason: „Film je zvláštní rostlina.“

AFO uvede filmy s oscarovou nominací i Herzogův výlet do mozku

FAMU změří síly s Dány a na FAMUFEST přijede Pálmason

Retrospektiva Jana Švankmajera k vidění na DAFilms

Berlinale uvede animovaný film studenta FAMU

Mezipatra zkouší Prolomit ledy

Nejnovější filmy ze střední Evropy a procházka s Polańskim

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest


DALŠÍ Z RUBRIKY festival

Kulantně extravagantní restart / 73. Berlinale

Cinefilní potěšení / Mezinárodní festival Clermont-Ferrand

Ji.hlava etická

Severské webseriály i zrestaurovanou klasiku nabídne Juniorfest

Když si art podá ruku se žánrem / MFF Locarno 2022

Ročník zavřených očí / MFF Karlovy Vary

Sympatické snění / Letní filmová škola 2022

Klasiku z pětatřicítky i české novinky uvede FIFELI


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)