Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

23. MFF Febiofest

23. MFF Febiofest

událost týdne / Redakce / 14. 3. 2016

Dobová lesbická romance Carol režiséra Todda Haynese zahájí tento čtvrtek Mezinárodní filmový festival Febiofest. Slavnostní ceremoniál proběhne poprvé v historii přehlídky v pražském Obecním domě, kde převezmou cenu Kristián za přínos světové kinematografii slovenská herečka Emília Vášáryová a italský tvůrce Marco Bellocchio. Vášáryovou diváci uvidí také v hlavní roli filmu Eva Nová, který bodoval loni na festivalu v Torontu. Bellocchiovi pražský festival věnuje krátkou retrospektivní sekci, v níž se potká režisérův debut Pěsti v kapsách s jeho posledním snímkem Krev mé krve.

Dalším hostem 23. Febiofestu bude německý herec Daniel Brühl, který se pražskému publiku představí v novém thrilleru Kolonie režiséra Floriana Gallenbergera. Na festival přijede také skotský divadelní a filmový herec Peter Mullan nebo španělská herečka Carmen Maura, jež se v 80. letech proslavila spoluprací s Pedrem Almódovarem.

Premiérově Febiofest zařadí sekci Česká stopa, vyhrazenou domácí filmové tvorbě. V české premiéře festival uvede například nový snímek Petra Václava Nikdy nejsme sami (světová premiéra na letošním Berlinale) nebo studentský film Road-Movie, který soutěžil na posledním MFF v estonském Tallinnu. V sekci Proti proudu se představí další český snímek Menandros & Thaïs, jenž slibuje experimentální antickou road-movie podle románové předlohy jednoho z dvojice režisérů Ondřeje Cikána.

Tematicky Febiofest také přidal do programu sekci Uprchlíci, složenou z filmů věnujících se aktuální problematice uprchlické krize. Mezi vybranými tituly je například snímek Kovbojové, režijní debut francouzského scénáristy Thomase Bidegaina, který se loni objevil v programu sekce Dva týdny režisérů na MFF Cannes.

Více k programu, který po skončení oficiální pražské části pokračuje v dalších českých městech, na stránkách Febiofestu.

Přečteno 1368x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #120

#120

prosinec 2018DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY událost týdne

69. MFF Berlinale

MFF Rotterdam

Scandi 2019

Darujte Cinepur pod stromeček

Festival italského filmu

Festival francouzského filmu

Mezipatra

FAMUFEST


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

69. MFF Berlinale

Nicolas Cage si zahraje v lovecraftovském sci-fi Barva z kosmu

MFF Rotterdam

Sofia Coppola připravuje další film s Billem Murraym

Slovenský režisér Bebjak natáčí film o útěku z Osvětimi


RUBRIKY

anketa (23) / český film (78) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (94) / fenomén (70) / festival (78) / fragment (18) / glosa (211) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (114) / komiks (10) / kritika (767) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (700) / objev (3) / pojem (36) / portrét (9) / profil (102) / reflexe (24) / report (105) / rozhovor (158) / scénář (4) / soundtrack (41) / téma (873) / televize (96) / tisková zpráva (1) / událost týdne (226) / video (2) / videoart (16) / videohra (58) / web (42) / zoom (153)