Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Populární dokumenty na DAFilms.cz
web / Matěj Nytra / 19. 6. 2015
Portál DAFilms.cz iniciativy Doc Alliance má při svém mezinárodním záběru potenciál oslovit nejen své stálé publikum tvořené intenzivními, oborovými zájemci o non-fikci. Příležitostně se proto VOD nabídka pokouší otevřít blíže k obecně přitažlivým, populárním sférám. Prostřednictvím pravidelného uvádění volně přístupných snímků a doplňováním archivu tak web mimoděk tvaruje povědomí o nových dokumentaristických fenoménech (viz Cinepur 95) či na ně nasměrovává pozornost. Samotný web zatím nenabízí hlubší výkladové studie, nepočítáme-li anotační a jiné doprovodné redakční texty. Za dílčí reflexi přitom rozhodně stojí čerstvý úkrok programové nabídky směrem k „mainstreamovému dokumentu“ (pojem dosud neexistuje, nicméně pro jasnější vymezení jakkoli umělé kategorie by se jeho využití leckdy vyplatilo).
DAFilms na 1. dubna připravil překvapivé programové doplnění o trojici dokumentárních „hitů“, které v předchozích měsících do českých kin uvedly stále art-mainstreamovější společnosti Aerofilms a AČFK: animovanou konverzaci Michela Gondryho s politologem-lingvistou, „disidentem západu“ Noamem Chomskym Je muž, který je vysoký, šťastný?, detektivně propagační portrét zapomenuté fotografky-amatérky Hledání Vivian Maier a hudební souhru (non)fikčních propadů básnické rockové ikony Nick Cave: 20 000 dní na zemi. Slovo „hit“, s nímž web při akci – tentokrát cenově nezvýhodněné – operoval, zní úderně, funkčně a může při této nové VOD-distribuční fázi filmům pomoci. Bystře jako by však zároveň popisovalo, v čem můžou tkvět úskalí jednotlivých děl. O jejich populární status se již postarala hojná festivalová účast či nominační (oscarový) výběr a samozřejmě také zvučné jméno tvůrce či objektu zájmu. Dané atributy, včetně výchozí optiky portrétního dokumentu takto ambiciózní „divácký“ dokument, zdá se, definují, neboť charisma osobnosti a využití žánrových strategií (pátrací linka, animační rozehrání, hudbou určovaný temporytmus) lákají více než úzce profilované či angažované téma a „čistá“, uměřená dokumentarizující metoda. Akčním spojením tří hitů web (ne)úspěšně daný trend zkonkretizoval. Divácké kvality jednotlivých filmů se přitom třou s typologií zde běžně představované produkce. DAFilms byl jako web vždy cennější a dramaturgicky originálnější díky programům jako jsou nedávno získaná díla harvardského SEL, výběr z festivalu FID Marseille či souhrnné, objevné autorské retrospektivy. Zkušební únik k mainstreamu tak lze snad chápat především jako ojedinělou snahu o podbízivější aprílový úskok.
[foto: Hledání Vivian Maier, režie John Maloof, Charlie Siskel, USA, 2013]
Přečteno 4685x
Článek vyšel v časopise Cinepur #99, červen 2015.
Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.
Ohodnoťte článek
Zatím nikdo nehodnotil.
Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.
DALŠÍ ČLÁNKY
DALŠÍ Z RUBRIKY web
DALŠÍ Z RUBRIKY
Editorial 146 / Výbuchy v českém filmu
Inscryption / Labyrint herního světa a ráj karet
Jak se vaří zápletka / Makanai: Jak se vaří pro maiko
Pinocchio Guillerma del Tora / Fekální pochod proti fašismu
POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA
RUBRIKY
anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (121) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (19) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (18) / kauza (1) / kniha (134) / kritika (1126) / mimo kino (194) / novinka (829) / pojem (36) / portrét (54) / profil (101) / reflexe (27) / report (152) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (90) / téma (1042) / televize (140) / událost týdne (294) / videohra (85) / web (46) / zoom (174)
Tento článek vyšel v časopise Cinepur #99, červen 2015
Z obsahu tištěného čísla:
Oživování kinematografie / Druhý valčík (Dinamo : Steaua 1988) (Jakub Felcman, zoom)
Editorial č. 99 / Mládí vpřed i vzad (Jindřiška Bláhová, editorial)
Americká kocovina Larryho Clarka / Od Kids po The Smell of Us (Jiří Blažek, portrét)
Rozhovor o stavu režie na FAMU / Jako by nám ujel vlak (Michal Hogenauer, rozhovor)
Marek Dvořák, kameraman / Počkat si na atmosféru (Jakub Felcman, český talent)
Generace Jihlava: texty v kontextu (Janis Prášil, kniha)