Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

DK získal Cenu Pavla Kouteckého

DK získal Cenu Pavla Kouteckého

novinka / Redakce / 18. 6. 2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokumentární film získal na slavnostním vyhlášení 10. června snímek režisérky Báry Kopecké DK o architektovi Davidu Kopeckém. Kopecká působí jako dramaturgyně, scenáristka, střihačka, publicistka a filmová pedagožka na katedře FAMU International. Snímek DK je vyprávěný v ich-formě a utváří portrét architekta – manžela režisérky, jenž zemřel v roce 2009 – z vyprávění kolegů, přátel a rodiny, která jsou střídána obrazovým materiálem, který Kopecký natáčel ke svým projektům. Videí v architektově pozůstalosti bylo velké množství, i proto se film připravoval čtyři roky. Film doprovází instrumentální hudba Davida Kopeckého.

Bára Kopecká o svém muži říká: „David byl pro mě vždycky trochu záhada, měl v sobě tolik rozporů, které alespoň zblízka nešlo rozklíčovat. Vlastně byl konzistentní jenom v tom, že konzistentní nebyl.“ Právě autenticitu, syrovost a hloubku snímku ocenila také odborná porota a vyzdvihla také fakt, že film je zároveň portrétem autorky. Snímek podle poroty vyniká i střihovou skladbou, které je čistá, precizní a estetická, stejně jako Kopeckého architektura. Film byl minulý rok uveden na MFF Karlovy Vary a Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, nyní by podle tvůrců mohl putovat i na světové filmové festivaly zaměřené na architekturu a urbanismus.

Do soutěže bylo nominováno ještě dalších 6 filmů, mimo jiné Velká noc Petra Hátleho, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka nebo Parta Analog Martina Duška. Cenu Pavla Kouteckého již osmý rok pořádají Divadlo Archa a Film & Sociologie ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Hlavním partnerem ceny, která je spojena s finanční odměnou 100 000 korun, je Nadační fond Avast.

Přečteno 1395x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #116

#116

duben 2018DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

Todd Haynes pracuje na minisérii o Sigmundu Freudovi

Trier opět pohoršil Cannes. Z jeho filmu odešla stovka diváků

Angela Schanelec dotáčí nový film Ich war zuhause, aber

John Woo chystá hollywoodský remake své akční klasiky Killer

Na Anifilm přijede oscarový režisér i tvůrci z Pixaru

Agnieszka Holland točí film o statečném velšském novinářovi

Pedro Almodóvar připravuje film o stárnoucím režisérovi

Steven Soderbergh natočí film o kauze Panama Papers


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Todd Haynes pracuje na minisérii o Sigmundu Freudovi

58. Zlín Film Festival

Trier opět pohoršil Cannes. Z jeho filmu odešla stovka diváků

Zlatý voči 2018

MFF Cannes


RUBRIKY

anketa (23) / český film (72) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (90) / fenomén (68) / festival (62) / fragment (18) / glosa (211) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (111) / komiks (10) / kritika (731) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (654) / objev (3) / pojem (36) / portrét (6) / profil (98) / reflexe (24) / report (98) / rozhovor (154) / scénář (4) / soundtrack (37) / téma (848) / televize (89) / tisková zpráva (1) / událost týdne (205) / video (2) / videoart (16) / videohra (54) / web (41) / zoom (150)