Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

DK získal Cenu Pavla Kouteckého

DK získal Cenu Pavla Kouteckého

novinka / Redakce / 18. 6. 2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokumentární film získal na slavnostním vyhlášení 10. června snímek režisérky Báry Kopecké DK o architektovi Davidu Kopeckém. Kopecká působí jako dramaturgyně, scenáristka, střihačka, publicistka a filmová pedagožka na katedře FAMU International. Snímek DK je vyprávěný v ich-formě a utváří portrét architekta – manžela režisérky, jenž zemřel v roce 2009 – z vyprávění kolegů, přátel a rodiny, která jsou střídána obrazovým materiálem, který Kopecký natáčel ke svým projektům. Videí v architektově pozůstalosti bylo velké množství, i proto se film připravoval čtyři roky. Film doprovází instrumentální hudba Davida Kopeckého.

Bára Kopecká o svém muži říká: „David byl pro mě vždycky trochu záhada, měl v sobě tolik rozporů, které alespoň zblízka nešlo rozklíčovat. Vlastně byl konzistentní jenom v tom, že konzistentní nebyl.“ Právě autenticitu, syrovost a hloubku snímku ocenila také odborná porota a vyzdvihla také fakt, že film je zároveň portrétem autorky. Snímek podle poroty vyniká i střihovou skladbou, které je čistá, precizní a estetická, stejně jako Kopeckého architektura. Film byl minulý rok uveden na MFF Karlovy Vary a Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, nyní by podle tvůrců mohl putovat i na světové filmové festivaly zaměřené na architekturu a urbanismus.

Do soutěže bylo nominováno ještě dalších 6 filmů, mimo jiné Velká noc Petra Hátleho, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka nebo Parta Analog Martina Duška. Cenu Pavla Kouteckého již osmý rok pořádají Divadlo Archa a Film & Sociologie ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Hlavním partnerem ceny, která je spojena s finanční odměnou 100 000 korun, je Nadační fond Avast.

Přečteno 1443x

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #118

#118

srpen 2018DALŠÍ Z RUBRIKY novinka

V Locarnu vyhrál singapurský neo-noir o ztraceném dělníkovi

Paul Verhoeven natáčí lesbický thriller z renesanční Itálie

Albert Serra připravuje film o Raineru Werneru Fassbinderovi

Do soutěže v Benátkách zasáhne Reygadas, Nemes i Cuarón

DAFilms.cz pořádá Léto s Věrou Chytilovou

Britský akademik nalezl ztracený scénář Stanleyho Kubricka

Jim Jarmusch natáčí zombie komedii The Dead Don’t Die

V Locarnu bude soutěžit Radu Muntean i Hong Sang-soo


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Noir Film Festival

V Locarnu vyhrál singapurský neo-noir o ztraceném dělníkovi

Paul Verhoeven natáčí lesbický thriller z renesanční Itálie

MFF Locarno

Albert Serra připravuje film o Raineru Werneru Fassbinderovi


RUBRIKY

anketa (23) / český film (77) / český talent (33) / blu-ray (12) / cinepur choice (34) / dvd (121) / editorial (92) / fenomén (69) / festival (69) / fragment (18) / glosa (211) / horizont (29) / hudba (24) / kauza (33) / kniha (112) / komiks (10) / kritika (749) / minikritika (112) / nekrolog (1) / novinka (675) / objev (3) / pojem (36) / portrét (7) / profil (100) / reflexe (24) / report (101) / rozhovor (156) / scénář (4) / soundtrack (39) / téma (860) / televize (92) / tisková zpráva (1) / událost týdne (212) / video (2) / videoart (16) / videohra (56) / web (42) / zoom (152)