Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Odvaha „obsadit dějiny“ / The Mill, České století a zákruty faktuálního dramatu

téma: Populárně-vědecký film / Veronika Klusáková / 7. 4. 2014

Oscarové soutěži roku 2013 dominovalo historické drama Lincoln (2012) Stevena Spielberga, film, který diváky i akademiky uchvátil mimo jiné hyperrealistickou fyziognomií, dikcí a intonací Daniela Day-Lewise v hlavní roli. Otázka historické věrnosti se v recenzích na snímek objevovala velice často, s odvoláním na historiky daného období, a to jak v pochvalném, tak odmítavém smyslu. Díky kritické reflexi jsme se dozvěděli mimo jiné i to, že zvuk tikotu Lincolnových hodinek přesně kopíruje originál a že všichni zástupci státu Connecticut hlasovali pro zrušení otroctví, nikoli pouze dva, jak je ukázáno ve filmu. Pozoruhodné je, že nejlepším filmem roku se stal jiný zástupce téhož žánru, u nějž byla otázka historické autenticity rovněž středobodem diskuze – Argo (2012) Bena Afflecka. Přestože podtitul filmu přímo vybízí k metatextové hře („The Movie Was Fake. The Mission Was Real.“), rétorické strategie, které při zobrazení skutečnosti uplatňuje, jsou překvapivě konzervativní. Závěrečná titulková sekvence klade vedle sebe fotografie reálných postav příběhu a jejich hereckých protagonistů, čímž sugeruje důležitost jejich podobnosti pro věrohodnost filmu. V některých momentech sekvence je dokonce obtížné rozlišit, který fotografický snímek zachycuje autentickou skutečnost a který je fikční, neboť tvůrci mění klíč jejich uspořádání.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #92

Článek vyšel v časopise Cinepur #92, duben 2014.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Macula / Prchavá monumentalita (Sylva Poláková, český talent) • Hlas (Matěj Nytra, mimo kino) • V Československu nikdo zůstat nechtěl / Rozhovor s Goranem Markovićem (Marie Barešová, rozhovor) • Bitva o prostor (Přemysl Martinek, glosa) • Soundtrack k Llewynu Davisovi ukazuje na nemohoucnost komerčního folku (Jiří Špičák, soundtrack) • O normalizační televizi natvrdo / Zelinář a jeho televize (Jaromír Blažejovský, kniha) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Vidět neviditelné v prostoru a čase / Rozhovor s Virgiliem Tosim


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)