Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Bitva o prostor

glosa / Přemysl Martinek / 6. 4. 2014

Rok 2013 byl v řeči čísel opět rokem, kdy docházelo jen k mírnému propadu počtu prodaných vstupenek, který ovšem kompenzovaly mírně rostoucí tržby. Vstupenky do kina se tedy znovu zdražily, což je dlouhodobý trend, který přispívá ke změnám v chování filmového publika. To si vybírá za rok několik klíčových titulů, které dokáží polapit stále větší část celkového počtu diváků, ale tak tomu bylo i v minulých letech. Pokračuje unifikace programů českých kin, ve kterých se bez ohledu na to, kdo je jejich provozovatelem (zda veřejná instituce, nebo soukromý vlastník), hrají právě jen ty filmy, které mají větší divácký potenciál. Roste také počet filmů, které distributoři do českých kin nasadili, a díky aktivitám společnosti Film Europe je mezi nimi výrazně větší počet evropských filmů, než tomu bylo kdykoliv předtím. Trh je tedy celkem stabilní a navíc fanouškům nabízí pestřejší nabídku. Jenže to je řeč čísel a oficiálních statistik. Při zevrubnějším pohledu už se nabízí úplně jiný obrázek.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #92

Článek vyšel v časopise Cinepur #92, duben 2014.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Odvaha „obsadit dějiny“ / The Mill, České století a zákruty faktuálního dramatu (Veronika Klusáková, téma) • Komorník (Jana Bébarová, mimo kino) • RoboCop / Padilhův marný boj s ratingem (Ondřej Pavlík, kritika) • V nitru Llewyna Davise / Sám sobě prokletím (Kamila Dolotina, kritika) • Kentucky Route Zero / Ta nejlepší cesta nikam nevede (Jaroslav Švelch, videohra) • Stále ohledáváme / 3x3D na Parallaxu (Lucie Česálková, fenomén) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY glosa

Cannes: Západ, Východ i Asie by potřebovaly vyšetřit

Cannes: Trojúhelník ambicí bývalého vítěze

Cannes: Ženy spoutané korzety a šílenstvím

Rizika pod povrchem / Rok 2017 v české filmové distribuci 2

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? I. část

FAMU jako zážitková agentura. A co dál? II. část

Zamést si před vlastním prahem

Spánek rozumu plodí příšery / Reakce na text děkana FAMU


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Distribuce 2014: Konec starých časů

Zapomeňte na Jarmusche, jdeme na fotbal / Dnešní alternativa vůči mainstreamu

Rok Avatara / Distribuční rok 2009

Digitalizace českých kin / Snad ještě není pozdě

Zoufalé manželky / Seriál pro hospodyňku i hospodáře


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (36) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (106) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (242) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1091) / mimo kino (190) / novinka (814) / pojem (36) / portrét (49) / profil (98) / reflexe (26) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (128) / událost týdne (284) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)