Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zmizení / Hrůza nedopovězeného otčenáše

Zmizení / Hrůza nedopovězeného otčenáše

kritika / Ondřej Pavlík / 7. 1. 2014

Thriller, ve kterém vystupuje detektiv jménem Loki s vytetovaným krucifixem a zednářským prstenem na ruce, na první pohled vypadá jako samoúčelně vyumělkovaná, rádoby mytizující podívaná. Náboženské motivy, otčenášem počínaje a ďábelskými hady konče, můžou ve Zmizení vyznívat těžkopádně, ale u nich celé drama teprve začíná. Své první hollywoodské angažmá režisér Denis Villeneuve využil ke zneklidňující kontemplaci nad krizí křesťanské víry a důvěry ve společenské autority. Tím se kanadský tvůrce definitivně odpoutal od plané estetizace násilí, jež byla vlastní jeho Polytechnice, a úspěšně začal provokovat morálně složitými otázkami. Kromě významově zatíženého zacházení s žánrem, kdy téměř každá pátrací scéna nese znatelný podtext, zaujme Zmizení nápaditým, tématu odpovídajícím využitím filmového prostoru.

Příběh záhadného únosu dvou děvčátek, který jeden z otců, věřící survivalista Keller Dover, začne horlivě řešit na vlastní pěst, se k prostorové problematice váže hned několikerým způsobem. Ten první, nejobecnější, se týká velikosti rámování a zvoleného formátu. Kamera vedená zkušenou rukou Rogera Deakinse často snímá sychravé scenerie amerického předměstí v celcích, které upozaďují postavy a zdůrazňují okolní nehostinné prostředí. V mnohých dialozích jsou aktéři zabíráni v samostatných polodetailech, nikoli typicky „přes rameno“, a mohou tak v rámu volněji dýchat. Ledové napětí je proto imanentní většině kompozic, jelikož nevyvěrá jen z plíživého vyprávění, ale stejně tak z nebezpečných prostranství, akcentovaných starosvětským stylem a horizontálně bohatším akademickým formátem. Hororový děs z nevyzpytatelného okolí padá, kdykoli se Loki a poté Keller pouští do výslechu domnělého podezřelého, mentálně zaostalého Alexe Jonese. Až v těchto chvílích přímého fyzického střetu vynikne kontrast spojený s náhlým narušením osobní zóny.

Ostrůvky bezpečí, související s nutkáním chránit sebe a své blízké, jsou ve Zmizení zdůrazňované barvami a světlem. Hřejivé teplo zabydleného obýváku, dějiště úvodní rodinné idyly, se po únosu navrací už jen v mihotavých plamíncích pietně rozmístěných svíček. O poznání chladnější kuželovitá světla baterek se při pročesávání lesa jeví jen jako drobné, ihned mizející záblesky naděje. Naopak oslepující bílá zář nemocnice má v horečnatém závěru spásný, takřka nebeský charakter. Dostatečně jasno je i v Kellerově sklepě, kam si starostlivý otec ukládá zásoby pro případ apokalypsy.

Jsou to ovšem další, tentokrát temná sklepení – neprodyšně uzavřené žaláře, do nichž film soustředí nejvíc energie. Bez výjimky se jedná o prostory, kam postavy v zoufalství uvrhávají a zamykají jiné, protože ze své ubohé situace nevidí východisko. Rozběsněný Keller pro nemluvného Alexe buduje obzvlášť krutou zpovědnici s cílem získat informace o ztracené dceři. Místní kněz, v minulosti sám obviněný ze zneužívání dětí, se zase opíjí do němoty a v podzemní kobce skrývá mrtvolu zločince, který se mu přišel se svým hříchem svěřit. Zmizení tak v několika paralelách postupně rozkrývá pochmurný svět, který je řízen nezastavitelným koloběhem agrese a v němž je snaha o pokání odměněna dalším násilím. Snímek se přitom neuchyluje ke schematickým náčrtům primitivně jednajících individuí, ale jemnými detaily jim dodává hloubku. Stačí se zaposlouchat do modlitby, z níž zlomený Keller, konfrontovaný s vlastními činy, nedokáže odrecitovat verš „jako i my odpouštíme našim viníkům.“

V neřešitelném bludišti – prostorovém hlavolamu, vinoucím se jako stopa celým filmem – se tu metaforicky ztrácejí všichni. Také enigmatický Loki, jehož oční tik a neurotický přístup k práci naznačuje traumatickou minulost, má blíž k týrané oběti než k vyrovnanému strážci pořádku. Frustrace z neúspěšného vyšetřování ale ve Zmizení nenabývá stejných hodnot jako v Zodiacovi Davida Finchera, kde je otevřenost případu až do konce hlavní pointou. Ambivalentní závěr Villeneuvova snímku svou nedořečeností spíše dráždí k úvahám nad ústředním etickým dilematem. Osud Kellera Dovera, muže hnaného okolnostmi za kraj zákona, si totiž musí dopovědět diváci sami. Zmizení tak nepokládá jen poněkud frázovitou otázku „Kam až byste zašli?“, ale současně se ptá „Jak byste se za to potrestali?“ Na žánrovém poli věc málokdy vídaná.

Zmizení (Prisoners, USA, 2013, IMDb)
Režie: Denis Villeneuve, scénář: Aaron Guzikowski, kamera: Roger Deakins, střih: Joel Cox, Gary Roach, hudba: Jóhann Jóhannsson, hrají: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello ad., 153 min., distribuce: Bontonfilm (premiéra v ČR 10. 10. 2013).

Zmizení (Prisoners, USA, 2013, IMDb)
Režie: Denis Villeneuve, scénář: Aaron Guzikowski, kamera: Roger Deakins, střih: Joel Cox, Gary Roach, hudba: Jóhann Jóhannsson, hrají: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello ad., 153 min., distribuce: Bontonfilm (premiéra v ČR 10. 10. 2013).

Přečteno 5399x

Článek vyšel v časopise Cinepur #90, prosinec 2013.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
3.8 /6

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.

Hodnocení filmu

Zmizení

****  CINEPUR (2.7)

****  ČTENÁŘI (2.6)


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY kritika

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Utama / Mezi domovem a sopkou

Království: Exodus / Von Trierův vánoční žertík z nemocnice

Zábavný – punkový, ale málo / Seriál Pistol a jeho hudba

Skandály ve službách Jejího Veličenstva / Koruna

Kvík / Až si zase příště dáte klobásku

Stane se to znova a znova / Dexter: Nová krev

BANGER. / Film, který by rád všechny pochcal


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Pro a proti - Francouzská depeše / Výprava na souostroví Novinařina

Modernistický vztahový test / Zrcadla ve tmě

Blízká setkání tří živočišných druhů / Gunda

Návštěva muzea lásky / Undine

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #90 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #90, prosinec 2013

Z obsahu tištěného čísla:

Peter Strickland / Zanechávat stopy (Rastislav Steranka, rozhovor)

Muži v rondonu: Stručně k inscenačním, etickým a recepčním aspektům českých kulinárních reality show (Patrik Vacek, téma)

Epizoda ze života sběrače železa / Svědectví z okraje společnosti (Antonín Tesař, kritika)

Borderlands / Mortality schmortality (Antonín Tesař, videohra)

Polosvěty mezi dokumentem a fikcí / MFDF Jihlava (Janis Prášil, report)

Hon na čarodějnice: Amišská komunita v pojetí americké reality TV (Jana Jedličková, téma)

+ více...