Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Prelinger Archives

Prelinger Archives

web / Matěj Nytra / 1. 4. 2013

Jednu z největších sbírek archivních filmů můžou milovníci non-fikce nalézt na stránkách Prelingerova archivu. Iniciativa původem washingtonského archiváře a filmaře Ricka Prelingera byla koncem 90. let připojena k souhrnnému projektu Internet Archive, jenž sdružuje kulturní historii USA v podobě textů, zvukových nahrávek, filmů, softwarů, webových stránek a jiných materiálů rozličného žánru či média nejen pro využití historiky či vědci. Samotná filmová kolekce opečovávaná Prelingerem v San Franciscu nyní čítá více než 60 000 položek, z nichž přes 2000 je veřejně přístupných na webu. Archiv se předně stará o prezervaci žánru tzv. ephemeral films (pomíjivé filmy), tedy reklamních, průmyslových či edukativních snímků, týdeníků, televizních materiálů či velmi cenných záznamů amatérských filmařů, nejméně střežené skupiny filmů, jež je přitom jedinečnou konzervou života ve 20. století.

Z found footage Prelinger vytvořil i několik střihových dokumentů (např. Lost Landscapes of Detroit), které zachycují proměny krajiny, míst či architektury v průběhu dekád, ke zhlédnutí jsou i dobové dokumentární portréty životního stylu a charakteru měst, ať už práce amatérů či televizní produkce. Film A Trip Down Market Street Before the Fire bratrů Milesových je kupříkladu slavným 13minutovým záznamem podoby hlavní sanfranciské třídy v roce 1906: kamera je umístěna ve voze dopravního podniku a projíždí ulicí v pomalém tempu, takže lze sledovat dobovou módu, architekturu, projíždějící automobily a drožky, vnímat nebezpečný chaos rodícího se velkoměsta. Mezi dílčími kolekcemi je také série instruktážních filmů magazínu Coronet, jež byly od 40. let velmi úspěšné na školách, kde připravovaly teenagery na budoucí rodinné, sociální či pracovní role. Při zpracování především home videa je častým problémem identifikace zachyceného, právě tyto záznamy však podle Prelingera mohou být zlatým dolem unikátních perspektiv, detailních pohledů – ostatně podle dobových záznamů rekonstruují prostor i filmoví architekti při tvorbě fikčních historických snímků.

Při vyhledávání konkrétních dokumentů na webu jsou nápomocná klíčová slova (místo, téma, předmět zkoumání), řazení dle období či žánru, díky žebříčkům a hvězdičkovému hodnocení registrovaných uživatelů lze narazit i zcela náhodně na cenné tipy (např. záznam politické debaty mezi Kennedym a Nixonem, reklamy z 50. let, výkladové filmy o dovozu banánů či fyzikálních jevech). Užitečné je také vyhledávání za pomoci Prelingerovy publikace The Field Guide to Sponsored Films (dostupné na webu National Film Preservation Foundation ve formátu PDF), v níž je představeno 452 filmů za pomoci pečlivých technických údajů a anotací, jež bohužel na webu schází.

Prelinger Archives
Dostupné v angličtině
Volně bez poplatků
Možnost registrace a vstupu do fór a hodnocení

Přečteno 5457x

Článek vyšel v časopise Cinepur #81, květen 2012.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY web

TBH / WTF

Streamování za lepší planetu

Takový normální seriál / Lajna

The Sociological Cinema

MUBI: Now Showing

Pixar v kostce

Short of the Week

Ještě větší marketér, než jsme před rokem doufali?


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Rozhovor s Maurem Hercem / K srdci mechanismu

The Sociological Cinema

MUBI: Now Showing

Short of the Week

Ještě větší marketér, než jsme před rokem doufali?


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #81 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #81, květen 2012

Z obsahu tištěného čísla:

Krnovské KRRR! Posedmé…„svobodně“ (Radomír D. Kokeš, report)

Zůstává klasik: Pilíř slovenské dokumentární tvorby Martin Slivka v knize a v kolekci DVD (Martin Štoll, zoom)

AFO 2012: Jako na houpačce (Otto Bohuš, report)

Úžasně scvrklé filmy aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a s oblibou koukat na Lawrence z Arábie na náramkových hodinkách (Jeff Williamson, téma)

Dvakrát a dosť…? / Remake ako odraz povahy súčasného amerického filmového priemyslu (Jozef Mergeš, téma)

Editorial 81 (Antonín Tesař, editorial)

+ více...