Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Movieurope.com

Movieurope.com

web / Matěj Nytra / 17. 8. 2016

Specializovaných platforem pro sledování filmů současné evropské produkce bychom prozatím nenašli mnoho. Zatímco však exkluzivní francouzský web Universciné, lákavý svou pravidelně doplňovanou nabídkou nejnovějších festivalových titulů, ale také filmové klasiky, je zpřístupněn výhradně domácím divákům a nabízí zčásti i snímky mimoevropské, na adrese www.movieurope.com si především fanoušek skandinávské kinematografie snadno objedná přístup k některému z balíčků národní tvorby a může sledovat desítky filmů bez geografického omezení v průběhu celého měsíce. Tento projekt byl iniciován dánským sdružením FIDD, na němž spolupracuje 160 nezávislých produkčních skupin ze 17 evropských zemí, včetně proslulé společnosti Zentropa, založené Larsem Von Trierem a producentem Nielsem Aalbækem Jensenem, jenž právě platformu Movieurope řídí. Systém objednávky balíčků má za cíl především potlačit jednorázový výběr – často již známých a propagovaných – filmů věhlasných autorů (jako právě von Triera, Susanne Bier, Thomase Vinterberga či Baltasara Kormákura, jejichž filmy zde také najdeme), jak bývá obvyklé. Místo toho se divákovi nabízí kompletní sada, v níž nechybí dokumenty či krátkometrážní snímky, jež na své zahraniční (ale někdy i domácí) publikum teprve čekají. Byť často samozřejmě může jít o sázku naslepo. Projekt má evidentně i své slabší stránky: obsahy balíčků aktuálně sedmi (vesměs severských) zemí jistě nelze v mnoha ohledech považovat za reprezentativní vzorek dané kinematografie. Z žánrově i esteticky rozmanité současné švédské tvorby jsou zde kupříkladu k dispozici snímky spíše podružného významu, Finsko či Rakousko jsou zastoupeny prakticky jen dokumentaristikou. Řadě filmů zatím také chybí anglické titulky. Lákavou a vhodně naplněnou je však jistě islandská sada či velkorysý dánský balíček, v němž je možné sledovat téměř dvě stovky titulů. Kromě zásadních snímků natočených podle manifestu Dogma 95 a žánrově různorodých filmů z pozdější doby tu lze najít také některé dokumenty Jørgena Letha, bezmála kompletní von Trierovu filmografii (10 snímků) i trierovské dokumenty ze zákulisí natáčení The Humiliated (1998), Von Trier’s 100 Eyes (2000) a Dogville Confessions (2003). Nechybí tu ani zčásti autobiografická tragikomedie Raná léta – Erik Nietzsche, část 1 (2007) natočená podle von Trierova scénáře, připomínajícího tvůrčí začátky na kodaňské filmové škole. Projekt Movieurope plánuje též rozšíření o kolekce z tradičních filmařských velmocí – Francie, Německa, Itálie, Španělska či Polska. I proto bude určitě zajímavé sledovat, v jaké kondici se v příštích, pro vývoj digitální internetové distribuce zásadních letech bude nacházet.

V roce 2013 byla platforma Movieurope kvůli nízké návštěvnosti (<10 uživatelů denně) uzavřena.

Přečteno 5553x

Článek vyšel v časopise Cinepur #81, květen 2012.

Toto číslo Cinepuru si můžete objednat v obchodě.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo nehodnotil.

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023



DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY web

TBH / WTF

Streamování za lepší planetu

Takový normální seriál / Lajna

The Sociological Cinema

MUBI: Now Showing

Pixar v kostce

Short of the Week

Ještě větší marketér, než jsme před rokem doufali?


DALŠÍ Z RUBRIKY

Od všeho trochu moc najednou / Všechno, všude, najednou

Momentální fascinace a králičí nory / Editorial 145

Australská kriminální historie Justina Kurzela

Mezi konceptem a zvnitřněním aneb Jak zdokumentovat masakr

Temným lesem do hlubin / Noirové vraždy v současných severských seriálech

Místo zločinu Česko / Televizní podoby true crime

True Crime / Úvod

True crime / Fascinace zločinem jako součást zábavy


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Rozhovor s Maurem Hercem / K srdci mechanismu

The Sociological Cinema

MUBI: Now Showing

Short of the Week

Ještě větší marketér, než jsme před rokem doufali?


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)

Cinepur #81 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #81, květen 2012

Z obsahu tištěného čísla:

Animate it yourself! / Současná nezávislá animační scéna v New Yorku (Eliška Děcká, téma)

Současný americký film / Úvod k tématu (Jindřiška Bláhová, téma)

Nanni Moretti: filmař, který se pokusil rekonstruovat levici (Michal Procházka, profil)

AFO 2012: Jako na houpačce (Otto Bohuš, report)

Filmové festivaly by měly být co nejvíce odděleny od tvorby / Rozhovor s ředitelem Filmové společnosti Lincolnova centra Richardem Peñou (Jakub Felcman, téma)

Úžasně scvrklé filmy aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a s oblibou koukat na Lawrence z Arábie na náramkových hodinkách (Jeff Williamson, téma)

+ více...