Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Misfits / Hrdinové ať zůstanou v Beverly Hills

televize / Jiří Flígl / 28. 5. 2011

Když je řeč o novátorských či důmyslně mnohovrstevnatých televizních seriálech, pozornost kritiky i diváků se obrací převážně k USA. S ohledem na kvalitu a kvantitu tamní produkce se tomu nelze divit, ale nemělo by se zapomínat, že i v jiných zemích se televize stala platformou pro tvůrčí uchopení žánrových forem a oslovování publika neotřelými koncepty. Na starém kontinentě v tomto ohledu exceluje Velká Británie, což mimo jiné potvrdili v roce 2009 odstartovaní Misfits (Ztracené existence), kteří se stali domácí senzací a loni získali cenu BAFTA za nejlepší dramatický seriál. Schéma zápletky založené na skutečnosti, že obyčejní lidé náhle nabudou superschopnosti, neodvratně přivádí na mysl seriál Hrdinové (Heroes, USA 2006–2010), nicméně duchovní otec a scenárista britského fenoménu Howard Overman uvádí, že koncept vytvořil bez jejich znalosti. Přesto Misfits představují antitezi Hrdinů a srovnání obou seriálů dává podnětné východisko pro popsání výjimečnosti a osobitosti novějšího titulu.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #75

Článek vyšel v časopise Cinepur #75, květen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Aki Kaurismäki / Tam, kde už slova nestačí (Petr Pláteník, portrét) • O festivalu coby církevním řádu (André Bazin, téma) • Útěk ze Sibiře / Weirův staromilský trek (Vít Schmarc, kritika) • Sitcom: Vývoj a realizace / Kterak připravit sitcom (Šimon Dominik, kniha) • Viera Čákanyová / Postupovat opačně (Kamila Boháčková, český talent) • Obrození italského filmu / Matteo Garrone portrétuje vyprázdněnou společnost (Michal Procházka, zoom) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY televize

V dark roomu s Jane Austen / Fire Island

TBH / WTF

Holky na zabití / A jak to bylo dál…

Dej mi zpět mé jméno / Halston

Stírač frajírků a lumpů / Mikýřova úžasná pouť internetem

My děti ze stanice ZOO / Hudbou proti naivitě a patosu

Dámský gambit / Vítězství mimo šachovnici

Tenkrát v Hollywoo / BoJack Horseman


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Blaxploitation jako paralelní kultura / Paradoxy a mnohoznačnosti jedné filmové kategorie

Čím je člověk v systému? / Parazit

Hardcore Henry / Na YouTube do kina

Cirkus Bukowsky / This Is a Man’s World

Šílený Max: Zběsilá cesta / Zřete jej!


RUBRIKY

anketa (31) / český film (117) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (114) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (286) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)