Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Rob in Ho(llywo)od / Čtvero zastavení u ideologických proměn legendy v hollywoodských filmech

téma: Dějiny na plátně / Magdalena Bittnerová / 31. 3. 2011

Zažloutlý pergamen v úvodu Scottova revizionistického Robina Hooda vyhlašuje, že "v dobách tyranie a bezpráví, kdy zákony utiskují lid, zaujímají své místo v dějinách psanci". Postava "spravedlivého zbojníka" obsahuje tedy paradoxní směsici pocitů – strach ze setkání se zločinem a zároveň pocit bezpečí. Tyto postavy nás nutí k empatizování s anarchistickou protispolečenskou vzpourou, která ale stojí na straně slabých a bezbranných. Se zločinem, jenž ale slouží vyšší spravedlnosti, utopii sociálního smíru. Legendární a legendarizovaní zbojníci, jako jsou Jánošík, Cartouche, Jesse James, Pancho Villa nebo Ishikawa Goemon, zanechávají stopu takřka ve všech národních folklórech. Pérák nebo Batman jsou příkladem moderních variací stejného modelu. Logicky se předmětem nových interpretací stává i jedna z nejstarších zbojnických legend – Robin Hood.

Tento článek není k dispozici online. Můžete si jej přečíst v tištěném čísle Cinepuru.

Cinepur #74

Článek vyšel v časopise Cinepur #74, březen 2011.

V tomto čísle mimo jiné najdete... Ivan Hrozný (Tomáš Hála, mimo kino) • Černá labuť / Rekviem za tělesnost (Antonín Tesař, kritika) • Rob in Ho(llywo)od / Čtvero zastavení u ideologických proměn legendy v hollywoodských filmech (Magdalena Bittnerová, téma) • Další rok / Organická rajčata britského filmu (Jindřiška Bláhová, kritika) • Česká filmová distribuce včera a dnes / Anketa o situaci v roce 2010 a o předpokládaném vývoji (Redakce, anketa) • Český systém kinematografie / Filmaři závislí na dávkách (Michal Procházka, glosa) • a další.

Obsah čísla / Koupit

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #145

#145

únor 2023DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod k tématu Blízký východ

#142 Adaptace / Úvod k tématu

Extrémní kinematografie - úvod k tématu

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Parfém: Příběh vraha / Zamilovaný Grenouille


RUBRIKY

anketa (33) / český film (119) / český talent (39) / cinepur choice (33) / editorial (120) / fenomén (83) / festival (117) / flashback (18) / fragment (18) / glosa (244) / kamera-pero (17) / kauza (1) / kniha (133) / kritika (1122) / mimo kino (193) / novinka (825) / pojem (36) / portrét (53) / profil (100) / reflexe (27) / report (150) / rozhovor (187) / scénář (4) / soundtrack (89) / téma (1035) / televize (139) / událost týdne (292) / videohra (84) / web (46) / zoom (174)