Cinepur / Časopis pro moderní cinefily

Zákon o kinematografii / Úvod k tématu

téma: Zákon o kinematografii / Zdeněk Holý komentáře (1)

Společenská diskuse, která se strhla poté, co prezident na sklonku jara vetoval novelu zákona o Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a poslanecká sněmovna jeho veto nedokázala přehlasovat, otevřela otázku důležitosti legislativního, finančního a institucionálního zázemí české kinematografie. Více než kdy dříve je jasné, že úspěšnost české kinematografie - jak umělecké, tak komerční - úzce souvisí se systémem její podpory, právním rámcem určujícím vztahy mezi jednotlivými zainteresovanými subjekty, možnostmi kvalitní přípravy filmových projektů, se způsobem propagace hotových děl, fungováním orgánů, které se o českou kinematografii starají.

Téma tohoto Cinepuru by mělo danou problematiku přiblížit a zmapovat. V rámci tématu se tak můžete dozvědět, jaká je současná ekonomická situace české kinematografie, názory na to, jak by měl vypadat vztah státu ke kinematografii, jak státní podpora funguje jinde v Evropě a jakou státní péči věnují filmu v jedné z kinematograficky nejúspěšnějších zemí současnosti - v Koreji. Vedle toho si můžete přečíst rozhovor s Janou Černík, ředitelkou Českého filmového centra, které má na starosti propagaci české kinematografie v zahraničí, rozhovor s představiteli České televize o jejím vztahu k domácímu filmu, nebo zprávu o podmínkách fungování českého experimentálního filmu. Nejen pro odlehčení se vracíme k originálnímu protestnímu happeningu studentů FAMU. Na závěr si můžete v rozsáhlé anketě přečíst názory na potřebnost zákona o kinematografii od významných osobností především českého filmového průmyslu.

Protože diskuse nad tím, zda potřebujeme zákon o kinematografii a v jaké podobě, pokračuje, rozhodli jsme se všechny texty současně zveřejnit na našich webových stránkách cinepur.cz, aby byly dostupné nejen široké veřejnosti, ale i všem, kteří se na případné přípravě zákona budou podílet.

Přečteno 8128x

Článek vyšel v časopise Cinepur #47, srpen 2006.

Sdílejte na Facebook.com

Vytisknout článek

Ohodnoťte článek

Aktuální hodnocení článku
2 /5

Hodnocení na škále 0-5, vyšší číslo představuje lepší skóre.


komentáře

    přepište kód:

Oto Horák  (29.9.2006 23:09)

AD ZÁKON O KINEMATOGRAFII

Je dobře, že se Cinepur opakovaně, a tentokrát ve větším rozsahu, věnuje tematice zákona, propagace, institucí a zdrojů podpory kinematografie. Úvodní text Víta Janečka je velice výstižný a nezbývá než se s ním ztotožnit. Kéž by tak učinili i ti, kteří mají moc o těchto záležitostech rozhodovat.
Jelikož jsem ne tak dávno zde o tomto tématu psal, nebudu se opakovat a zdržím se dalších komentářů.
Jen bych upozornil na dva problémy v článku o korejské kinematografii. Především autorka nezvykle převrací korejská jména. V Koreji a Číně se staví příjmení na začátek a není důvod to nerespektovat /snad s výjimkou indexu/.
Podivný je také přehled úspěchů sledované kinematografie. Zatímco v něm chybí některá ocenění na významných festivalech /např. u Kim Ki-duka, Lee Chang-donga, Ryoo Seung-wana, Lee Yoon-kiho/, uvádí se jindy i pouhé zařazení do programu.

POSLEDNÍ ČÍSLO

Cinepur #141

#141

květen 2022DALŠÍ ČLÁNKY


DALŠÍ Z RUBRIKY téma

Úvod do Wese Andersona

Současná česká animace po velkém nadechnutí

Úvod k tématu: Film a ekologie

Úvod k tématu: Česká detektivka

Z bodu nula na západ od Bukurešti / Vznik a vývoj rumunské nové vlny

Úvod k tématu: David Fincher

Úvod k tématu: Fantasy

Úvod k tématu: Debut


POSLEDNÍ ČLÁNKY AUTORA

Zamést si před vlastním prahem

Panství Downton / Jak si užít nostalgii a neurazit liberální cítění /

Top of the Lake / Režisérská pečeť v seriálu

Osmdesát dopisů / Estetická krása plahočení

Ostrava Kamera Oko


RUBRIKY

anketa (31) / český film (116) / český talent (37) / cinepur choice (33) / editorial (116) / fenomén (83) / festival (113) / flashback (14) / fragment (18) / glosa (243) / kamera-pero (13) / kauza (1) / kniha (131) / kritika (1095) / mimo kino (190) / novinka (817) / pojem (36) / portrét (49) / profil (99) / reflexe (27) / report (146) / rozhovor (183) / scénář (4) / soundtrack (85) / téma (1013) / televize (130) / událost týdne (285) / videohra (81) / web (44) / zoom (171)

Cinepur #47 Tento článek vyšel v časopise Cinepur #47, srpen 2006

Z obsahu tištěného čísla:

Tiger na výslní / čo sa skrýva za úspechmi kórejskej kinematografie (Kristína Aschenbrennerová, téma)

Silent Hill (Kamil Fila, kritika)

Česká kinematografie a Česká televize / Rozhovor se zástupci ČT (Přemysl Martinek, téma)

Přichází Satan / Postřehy k sérii (Viktor Palák, zoom)

Angel-A (Edita Langpaulová, kritika)

A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu / Po vyšlapaných cestách Boženy Němcové (Iva Baslarová, kritika)

+ více...